bugün

son bir yılda meydana gelen bombalı terör eylemlerinden sonra ülkemizin, halkımızın içinde bulunduğu durum. terör kanıksandı bu ülkede artık. hiçbir bombalı saldırı haberi bizi şaşırtmıyor maalesef. ülkenin çivisi çıktı, vatandaşın can güvenliği yok. ülkenin en kalabalık ülkesinin en kalabalık semtlerinden birinde bombalı araç saldırısı düzenleniyor ve bu sırada mecliste başkanlıkla ilgili yasa teklifi oylanıyor. bunun tarifi ''zamanlaması manidar'' değildir bu tablonun en güzel tarifi ''trajikomik''tir.

patlama yeni gerçekleşmiş, insanlar istanbulda yaşayan yakınlarını arayıp seslerini duymak iyi olduklarını bilmek derdindeler, iktidara yakın kanalllar hala başkanlık propagandası peşinde: ''bakın işte tam da başkanlık oylaması yapılırken başkanlık sistemini istemeyenler tarafından ilk mesaj verildi.'' sizin kadar iğrenç mahluk yoktur şu dünya üzerinde. bu nasıl pislik bir zihniyettir, bu nasıl bir kokuşmuşluk bu nasıl bir yaltaklanma bu nasıl bir kula kulluktur?

kimse de demiyor ki ülkede can güvenliğini sağlamakla görevli olanların, vatandaşın can güvenliği yokken mecliste başkanlık oylaması yapmakla ne işleri var? önce sen ülkene huzuru getir, vatandaşının can ve mal güvenliğini sağla bunun için çalış çabala ondan sonra sistemi tartış demiyor kimse. başkanlık sistemi gelirse bunlar olmayacak deme yüzsüzlüğünü gösterenler var ama şunu diyen yok: bu ülke zaten fiilen başkanlıkla yönetilmiyor mu kardeşim bu mu sizin getireceğiniz başkanlık? (fiilen başkanlıkla yönetildiğimizi götümün başkanı açıkladı daha önce ben uydurmuyorum)

konu üzerinden siyaset yapma diyenin ağzını sikerim bu konu tamamen siyasidir. ülkede güvenlik yoksa olayın sorumlusu ülkeyi yönetenlerdir. bana mı bağlı kolluk kuvvetleri, bana mı bağlı milli istihbarat teşkilatı? bir değil, üç değil, beş değil, yarın başka yerde bomba patlamayacağının garantisi de yok, her an yanıbaşınızda bomba patlayabilir. büyük şehirlerde polis noktaları yakınından geçerken tedirgin olmayan salaktır bu ülkede. üstelik bizim korkarak yanından hızla geçtiğimiz polis noktalarında bekleyen polis arkadaşlar da bu vatanın evlatları, gencecik çoğu, sen ben işte onlar başka birileri değil ki ve bu arkadaşlar orada kuzu kuzu bekliyorlar herhangi bir bombalı saldırıya karşı savunmasızlar öyle hızla uzaklaşamazlar çünkü hedef konumundalar. bunu söylemek bile ürkütücü hepsine sabır diliyorum.

ülkenin çektiği bu karın ağrılarının sebebi ayan beyan ortada. bunların ardı kesilmeden devam edecek çünkü yakın zamanda yaşadık biz bu senaryoyu ezbere biliyoruz, milli duygular üzerinden oy devşirip başkanlık sistemi getirme çabaları. 1 kasımda tekrar iktidarı ele aldıktan sonra nasıl da azalarak bitmişti ve şimdi başkanlık sistemi arefesinde nasıl da birdenbire ortaya çıkıverdi bombalı eylemler. başkanlık referandumuna kadar da herkes hazırlıklı olsun buna benzer eylemler devam edecektir çünkü daha önce denendi ve sonuç alındı.