bugün

bu kadar çok göç eden, son bin yıldır yaşadıkları topraklarda da bu kadar fazla çeşitten milletle yaşayan türkiyeli insanlar için yapılan bi önerme. doğuda kürt,gürcü,ermeni kırmaları; güneyde ermeni,arap kırmaları; batı ve karadenizde ise bol bol rum kırması bulunur. orta anadoludakilerde bu diğer bölgelerden gelen göçlerle beslendiğinden tüm türkiyede safkan türk bulmak imkansızdır.
hepsinin altına yatıp test etmiş. Hani toplumlar hakkında bir fikir söylenir de bu kadar temelsiz, sığ bir iddia, fikir olamaz.
çağdaş ve medeni bir insan için sıkıntı olmayacak durumdur. ulan at mı besliyorsunuz süs köpeği mi alacaksınız. hayır safkan türk olunca birşey mi değişiyor ne oluyor kanatları mı oluyor görünmez mi olabiliyor yakıt tasarrufu mu sağlıyor.
Madem türk yok anadolu köylerinde neden türkçe konuşuluyor, kim öğretmiş ?
sindiremediğim söz.

yok yok öyle milliyetçilikle alakası yok. o ne demek lan it cinsinden bahseder gibi safkan? at mıyız ulan biz? dışarıdan gelin almayan, dışarıya da gelin vermeyen köyler ülkemizde çoğunluktadır. bir türkmen köyü bu sebeple "safkan"lığını korur ve "kırma" olmaz.

incelik ve nezaket bugünlerde az rastlanır bir özellik oldu.
Dünya da zaten safkan millet kalmadı , Küreselleşen dünya artık her türlü alışverişin yanında , kız al ver alışverişini de yoğun yapıyor haliylen.

Tabi ki bunun en önemli nedeni göç çünkü insanlar geçim sıkıntısı başlıca olmak üzere artık sabit bir yerde yaşam sürdürmuyor bu da çeşitli evliliklere ve genetik yapıların karışmasına yol açıyor..

Işin garibi şu aslında safkan olgu olmadığı halde ırkçılık yapmak , etnisite üzerinden..
Türkiyeli insanların %10' u yüksek oranda orta asya geni taşımaktadır ve bunların çoğu kendini türkmen olarak tanımlarlar.

o yüzde 2 dedikleri ortalama türk insanının kanında bulunan kuzey asyalı türk genidir (nam- ı diğer n geni; Finlandiya' da %59 çıkan). orta asya geni ise %4 civarıdır (bunun adı q geni; avrupa' da en yüksek çıkan ülkelerden biriyiz). yani Türkiye' de az da olsa orta asya geni vardır. az olmasının sebebi kuzey avrupa' da veya Amerika' da allah' ın unuttuğu coğrafyalarda yaşamaması ve yabancı hayranlığıdır (anadolu coğrafyası eskiden bir köprüydü; abartısız çoğu din ve ırkın önemli bağları buraya bağlıdır. yabancı hayranlığı ise bildiğiniz üzere amsalaklıkla doğru orantılı).

hem ben hâlâ tavır ve huy olarak safkan türk özelliklerimizi taşıdığımızı düşünüyorum. mesela amsalaklık, mesela göç etme isteği, mesela abartı milliyetçilik vs.

edit: bende biliyorum, hiçbir ırk arî değil. ama özellikle yabancı evliliklerin düşük olduğu ülke ve bölgeler gen olarak daha tutarlılar, fiziksel özellik olarak ayırmak zor. illâ hitler kafası olarak algılamayın bunu; arî gen dedim, sarıkafa übermensch demedim.

edit 2: Türkiyeli dedim diye Kürtçü de olduk.
Türkler buraya geldikten sonra "hadi sürekli yabancı ırklarla evlenelim " dememistir. Bu söylem biraz ırkçılık karşıtlığını mantıki bir temele oturtmak için çıkmış siyasi bir söylemdir.
Fakat zaman içinde türkler safkan değil gibi algılanmış, diğer ırklar tümüyle safmış gibi bir anlam oluşmuştur.

Türkler diğer ırklarla karışalım diye ekstra bir çaba sarfetmemiştir. Arada elbette olmuş olabilir ama bu tüm türkleri değiştirecek kadar baskın bir hareket değildir.
Fiziksel değişimi düşünür isek saçlarınızı uzatın, uzun bıyıklar bırakın , kıldan çizmeler giyip börk takın aslında o kadar da değişmediğinizi görürsünüz.
Türk milletini çekemeyen Türkiyede ancak azınlık olarak var olabilenlerin uydurduğu soylemdir.Bugun Anadolu da öz Türkçe konuşulur, asırlardır var olan Türk gelenekleri sürdürülür, tüm bunlar için sadece Doğu Anadolu bölgesine gidip görmek yeterlidir.
güncel Önemli Başlıklar