bugün

aynı eğitim sisteminden gelmiş akademisyenler ve üniversite öğrencileri arasındaki ilişkinin, klasik öğretmen-öğrenci ilişkisine dönüşmemesi ve bilimselliği daha fazla yozlaştırmaması için; bir an önce uygulamaya sokulması gereken sistemdir.

türk eğitim sistemi dendiğinde sadece okullar anlaşılmamalı. ve bu çerçevede; türk eğitim sistemi, bünyesinde hiyerarşik bir yapılanmayı barındırmaktadır. hayatı boyunca ast-üst ilişkisi altında ezilmiş olan bireyler için iktidar fetişizmi kaçınılmazdır. bu sebeple, üniversite hayatı ve hatta diploması; bir akademisyenden alacağı nota bağlı olan öğrenci ile o akademisyen arasındaki ilişki de ister istemez bir ast-üst ilişkisine doğru evrilmektedir. halbuki bilimsellik, bu denli bir hiyerarşik yapılanmayı kaldıramayacak kadar özgür beyinler ister.

düşünsenize, 200 300 kişinin ff veya aa' larından siz sorumlusunuz. birilerinin okulunun uzamasına, bursunun kesilmesine, okulu bitirmesine, üzülmesine, sevinmesine, sınıfta kalmasına, akademisyen olamamasına vs. vs. sebep olabilirsiniz. şu güce bak yahu? kişide yaratacağı ego patlamasını düşünebiliyor musunuz? peki bu egonun, aynı zamanda bilimin ve bilimselliğin de önünü keseceği gerçeğini nereye koyacağız?

bunun sonucunda ne mi olmuştur, türkiye' nin her üniversitesinde kapısında yazmasa dahi; bir amir-memur zihniyeti hakimdir. bilim adamlığı başka bir şeydir, öğretmenlik başka bir şey. ki bu konuya max weber' de ayrıntılı biçimde değinmiştir. sakat bir eğitim sisteminden gelen ve zaten "bilim adamlığının" verdiği bir egoyu bünyesinde taşıyan kişilere, aynı zamanda "öğretmen" kimliği de yüklersen; işte olacağı budur. not için kıvranan sahtekar bilim adamı adayları ve amfilerde köy ağalığı taslayan bilim adamları.
eğitimde açılım yapmak isteyenlerin kesinlikle gündeme alması gereken önerme.

üniversitelerimizde dekanların bile, öğrenciyi geçirmemek adına elinden geleni yaptığını biliyorsak, böyle bir uygulamaya geçilmesi eğitimde darbe niteliği taşır, öğrencinin boyun eğme eziyetine son verir. son zamanlarda sunulan en iyi ve desteklenesi düşüncelerden biridir. *