bugün

bayramlarda tatlı ikramında çok yaşanır.

- yesenize kızım. o kadar uğraştım.
(bu arada kız kişi hamiledir)
- ay sağol teyzecim, midem bulanıyor, içim almıyor.
- a olsun kızım. var daha mutfakta.

teyzem kendini ısrar etmeye programladığından, kızın mazeretini duymaz bile, direk ısrar eder.
daha karpuz kesiceydik.
(bkz: ölümü öp)
her misafirliklerde yaşanan ısrardır.
yaşar ve yaşatırız.

şimdi efenim, bize teyzemler gelmiştir saat 9 gibi falan.öyle sohbet edelim akşam güzel geçsin diye.
işte sohbet muhabbet oturulur ve yarım saat sonra annem.güzide insan hadi bi çay koy der.teyzemler de koro halinde hayır hayı biz içmiycez derler.koyma bize derler.annem e niye içeriz sen koy koy der.teyzemler koyma içmiycez biz de içen yok der.annem yine ısrara devam eder teyzemler yine hayır der.neyse bu böyle 2-3 dakika devam eder ve güzide insanın oturmasına karar verilir.
işte yine sohbet muhabbet koyulaşır.15 dakika sonra annem güzide insna sen en iyisi hadi bi çay koy der.böyle kuru kuru oturmak olmaz der ve güzide insan mutfağa yollanır.çay yapılır gelinir ve koca demlik çaydanlıktan sadece 3 bardak çay içilir.
saat 10 buçuk gibi halamlar gelmese çay bitmeyecekti dökülecekti allah'tan israf olmadı *
neyse efendim diyeceğim o ki,bırakın misafir gönlüne göre hareket etsin.hayır istemiyoruz dendiğinde burnuna burnuna ikram sokulmasın.
(bkz: hiç mi yok)
Genelde sabah kahvaltı sırasında olan muhabbettir erkenden uzandığımız için canınız hiç birşey istemez ama anneniz o kadar uğraştığı için ısrarla masadakileri yemeye zorlanırız (bkz: ye olum ye).
(bkz: ölümü gör valla bak)
yeşil tuttum bir Allah.
http://galeri.uludagsozlu...-a%C3%A7maz%C4%B1-295649/