bugün

hdp sol olmuyor güzel kardeşim hele türk hiç olmuyor. ha bazıları da vardır ben türküm ama hdp ye oy veriyorum der adama sorarsın peki deden nerelii diye diyarbakıra doğmuş sonra samsuna göç etmiş der.
doğru önermedir , bu gün rus solcusuna bakarsanız buram buram milliyetçilik , vatanperverlik kokarlar veyahut bu gün göt veren küba ve latin amerikanın solcu , komo ülkerine bakarsanız amerikanın arka bahçesi haline gelmiş kahve , tütün bahçelerini ve içki fabrikalarını olduğu gibi amerikaya vermiş olduğunu görürüz. Bizim solcular dünyada yaşamayan komünizmi hayata döndürmeye çalışıp burger king'den yemek yiyip , iphone 6s telefonu , polo tişörtü , rayban gözlüğü ile sistemi eleştirir , kapitalizmi kınar , yetmez 80 liraya içki alır sonra afrika'da çocuklar ölüyor ayağına yatarlar biz bunları yer miyiz ? tabi ki hayır.
bir türlü devrim yapamamış sığırlardır.
türk solcularının bir şey üretememesinden sürekli ithal etmesinden kaynaklı durum.
kendi ideolojik temellerini atatürk üzerine oturtmaya çalıştıkları için saçmalıyorlar.
aynı zamanda ''sevişiyorum o halde özgürüm'' gibi bir mantıkları var. toplumdan soyutlaştıkları müddetçe solcu oluyorlar, ancak halktan yana olduklarını savunuyorlar. solculuk genelde bir işçi yahut köylü devinimiyken türkiye'de koltukta oturan şişko beylerin çocuklarının ideolojisi haline geliyor.
olaylar kendi kendine gelişip, işçilerin bir gün tarih sahnesine çıkmasını zorunlu olarak gören marks'a binaen siyasi yollarla iktidar kovalıyorlar ki marksist manteletiye ters düşüyor bu.
neyse ben bilmem, siz daha iyi bilirsiniz.