bugün

oldukça gereksiz bir önceliktir. ingilizce, almanca, fransızca gibi daha mühim diller varken türk markalarının arkasını çevirdiğimizde türkçe'den sonra gelen dilin arapça olduğunu görürüz. "ne alaka?" der insan arapça'yı ikinci sırada görünce. şahsen benim hiç hoşuma gitmez.

ekleme: eksi oylar atanlara selam olsun! arapça zaten ingilizce'den biraz daha iyi bir dil! ama bunu tek inkâr eden benim...

ekleme2: vurgulamak istediğim konu ingilizce'nin daha önemli bir olmasına rağmen arapça'nın bazı mallardaki önceliğiydi. ihracat/ithalat meselesi değildi. fakat bazı kişiler çekiştirince konuyu; silmek zorunda kaldım. bu arada o sözkonusu malların ortadoğu'ya dönük olduğunu hâlâ savunuyorum.
tabi arapca dünya dili olmadığı için yadırganası olaydır.

ne saçma lan! bunlar şeriatçı denildiği vakit ''abartıyorsunuz yahu'' şeklinde tepkilerle karşılaşıyoruz. bundan daha büyük delil olur mu?

yok iracat falan yalan kardeşim asıl amaç arapça'nın zihinlerde yer etmesi böylelikle ileride türkçe'yi kaldırmak ve arapça'yı koymak daha kolay olacak..

ee tabi halkımız türk mallarının arkasındaki metinleri okuya okuya arapça öğrenmiş olacaklar!

lan bence orada mal ile alakalı bilgiler verilmiyordur. şimdi biz anlamıyoruz ya orada kesin şeriatçılık ile alakalı bilgiler vardır.

belki de başıma bir iş gelmeyecekse hümeyniyi seviyorum yazıyordur..

evet abi bunlar olabilir bu reklam olayı bilinc altı ile alakalı bir şey ne de olsa!

uyan ey halkımız yobazlar iş başında..
vay demek seriatcılar bunuda yaptı. devlet buna el koymalı, arapca acıklama da yazmak neymiş. almayalım arapca yazan markaları. laiklige aykırılık var, cumhuriyet mitingleri yapalım, biz kac salağız grupları kuralım.
cumhuriyet savcılarını goreve bekliyoruz. olmazsa ordu gelip duruma el koysun. akp iktidarının oyunu bunlar bize zorla arapcayı söktürecekler. bu şeriatcilar microsoft'a bile sızmıs arapca windows işletim sistemi cıkarıyorlar. bla bla bla.
(bkz: ironi)

birde şöyle bir sey var, siz kapitalistler nasıl diyorsunuz "money talks"
laik türk cumhuriyetinin temellerine atılmış bir dinamittir. Derhal bu tarz açıklamalı ürün satan laikliğe karşı eylemlerin odağı firmalara kapatma davası açılmalı sonra seçim yardımlarından alıkları payı kesmeliyiz.*
ihracat ile alakalı olmayan olaydır. lakin türkiye nin dış ticaretteki ihracat payı yüksek olan ülkelere göre yapılacaksa başta almanya nın gelmesi gerekir. sonrasında isviçre ve ırak.

http://www.patronturk.com...a-ihracat-yaptigi-ulkeler

edit: istatistiki bilgi lan. eksi niye ?
Arap ülkeleri ile Türkiye'nin ihracat konusundaki ortaklığımız diye bir şey söz konusu olmadığı halde neden öncelikli olduğu konusu tartışma götürecek olan durumdur.
Ayrıca Türkiye'nin ithalat ve ihracat ortaklarına da dikkat etmek lazımdır:
Exports - partners:
Germany 11.2%, UK 8.1%, Italy 7%, France 5.6%, Russia 4.4%, Spain 4.3% (2007)

Imports - partners:
Russia 13.8%, Germany 10.3%, China 7.8%, Italy 5.9%, US 4.8%, France 4.6% (2007)

(bkz: bu ne perhiz bu ne lahana turşusu)
geçin bu işleri hacım...
"siz şeriatçısınız olum, hadi beyin göçü yapak" diyen bireyin savunduğu düşünce.
adam örnek vermiyor, burdan ötüyor, diyor ki "arapça yazıyolar olum bunlar,arap işte, fellah, bilmemne, kıl tüy.."
sen gel bir tek örnek verme, sözlükte konuş.
sözde milliyetçi seni.
hiç bir öncelik yoktur. gereksiz bir gazlanma, tamda türk usulu bir abartmadır.
sap yiyip saman sıçmadan önce bakmak, araştırmak, gerçektenn bilmek gerekir.
TiM(TÜRK iHRACATÇILAR BiRLiĞi)
tim makro ekonmik projeksiyonları 2006 / ihraca tabi malllarda etiket, hizmetlerde bilgilendirme klavuzları
1980 / 2000 20 yıllık makro prejeksiyon

dil kullanımda öncelik

1. ingilizce
2. almanca
3. ispanyolca
4. fransızca
5. yunanca / rumca
6. italyanca
7. rusça
8. arapça
9. japonca
..

nerede senin önceliğin... kaynağın ne. dün yediğin çikolata mı?

başka bir boyut.
araplar üretmeyen(üretemeyen) bir topluluktur.
petrole yaslanarak yaşarlar. herşeyi dışarıdan aldıkları için keşke bizde ingilizler kadar arapça bilsekte onlara mal satabilsek. ama malesef..

yani mesele başlıktaki gibi olsaydı, daha iyi olurdu.
ingilizceye öncelik verme fikri !
ingilizler senden marka almaz. ancak hizmet alır, fasonculuk yaptırır.