bugün

öncelikle belirteyim ki ; söz konusu irdenin ayrımcılıkla uzaktan yakından ilişiği yoktur.

gelişen dünya, bireysellik, bilim gibi pragmatik ve modern faktörlerin hepsi ama hepsi dogmadan ırak bir zihniyetin ürünüdür.

hal böyleyken ülkesinin modern ve bilim eksenli bir medeniyete kavuşmasını isteyen her insan; dogmayı şart edinen kişiler ile aynı

seçme hakkına sahip olmak istemez; zira böyle bir durumun sonucu ortadadır. muz cumhuriyetine dönmüş, yobaz bir ülke...

tanım: daha iyi, hep daha iyi olma istenci.
püritan elistist yaklaşımın son örneğine sahip önerme.

cıbıldaklara 3 katı oy hakkı verilmeli.
önemli olan türban değil içindeki kafadır. yani zihniyet.
dogmatizim üzerinden düşünülürse biraz katı olmakla beraber doğruluğu olan bir önermedir.
tamamen değil ama kısmen doğru.

not: bu yaklaşımı türbanlı diye ayırmak doğru değil. her dogmatik düşünen, özgür düşünceden yoksun (veya yoksun bırakılmış) katı birey için diye değiştirmek lazım. o zaman biraz daha kabul edilebilir olur.
önemli olan türbandır zira kafanın çalışmadığını göstermektedir...

şimdi bu paçavranın dinde yeri var mı?

yok... (#15376027)

şimdi hem bir dine "çok inanıyorum" iddiasında bulunacaksın hem de o dinle ilgili sana kaktırılan her kolpaya zargana gibi atlayacaksın?

bu nedir?

cehalet, aklen yetersizlik ve muhakeme eksikliği...

"hacir" yani kısıtlı insana (örneğin zihinsel özürlüye) nasıl oy hakkı verilmiyorsa belli bir algılama yeteneğinden ve bilgiden yoksun insanların da oy hakkı olması toplumun ilerlemesi açısından sakıncalıdır.

burada özgür irade diye yutturulmaya çalışılan dolma üç beş sahtekar sözde şeyhin insanlara empoze ettiği görüşler.

resme tersinden bak;

ilber ortaylı ile fettoşun veya adnan hoca'nın oyu bir mi?
ondan sonra akparti niye yüzde 50 oy alıyor amk? millet sizin gibilerin zihniyetinden ürküyor da mecburiyetten akp'ye oy veriyor. az beyin jimnastiği yapın amk 1930'da kalmış sikik kafalarınız.

-oy hakkı kişiden kişiye değişmez herkes için aynıdır.
türbanlı biriyle aynı oy hakkına sahip olmak demokrasinin gereğidir. demokrasiyle yönetilen ülkelerde sorun olmaması gereken durumdur.

(bkz: seçme ve seçilme hakkı)

(bkz: düşünce özgürlüğü)
demokratik hukuk devletinin gereğidir. kafayı açınca beyin hava alıyor zannediyor galiba bazı sivri zekalılar.
... ya da olmamak. Fazıl Say'ın peşine takılıp gitmekte iyi bir fikir bence. sonuçta bu ülkede hiç birimizi zorla tutmuyorlar, tabi inşaata topu kaçan çocuğa tecavüzden tutuklu bulunmuyorsak.
türbanla yöresel baş örtüsünün karıştırılması sonucu meydan gelen ahmak yorumların; bitmesi için aynı sebebin yok edilmesi gerektiğini düşündüren irde.

(bkz: cehalet)
mubarek oy'a sahip turbanlilari kizdiracak dusunce.

onlarin oy'u mubarektir a kardesim benim, onlar bu mubareklikle ya gider dinci gorunumlu parlak ampullere sunar oyunu, ya gider milletin cukunun derdine dusmus yobazlara oy verir bikere, arti onlarin oyu 2x gucundedir, bir atarlar, 3 cikar alimallah!

bu sebeptendir ki guzel kardesim, sen turbanli biriyle ayni oy hakkina sahip degilsin.

edip dip: oooo şakirtim nerde kaldin, bak 5 dakika gec bastin eksileri, olmaz ki canim!
yil olmuş 2012 halen daha baskasinin giyimine karisanlar var. dedirten baslik.
1960'larda icat edilmiş şii mamülü paçavraya 30'larda karşı çıkan cumhuriyetçiler zaman makinası mı yaptılar yoksa nostradamus kemalist mi?

osuruklu göte arpa bahane...

ilkelsiniz ve bunun suçunu başkalarına atıyorsunuz...

ayrıca diyoruz diyoruz dinleyen yok dinde yok bu sefil paçavra neyin kutsallığı ya da inancı üzerinden tartışılmaya çalışılıyor?

ha dersiniz ki etnik bir örf, adet, töre onun üzerinden tartışalım...

erkeği bile şalvarlı bir ırktan "delikanlı" çıkmıyor işte...

hep karından konuşmaca...
dağdaki çobanla oyum eşit mi olacak diyen o malum mankendeki beyin kadar beyne sahip olmayan kişinin düşüncesi. Insanları kılık kıyafetlerine göre, anayasada güvence altına alınmış ve temel hakkı olan seçme ve seçilme hakkını ne hakla yok saymak istiyorsun. Bu elitist bakma hakkını nerden aliyorsun?

Türkiye'de seçmen şartlarını sağlayan 49-50 milyon vatandaşın her birisinin oyu eşittir. tüm demokrasilerdede bu böyledir. Ha dersin ki ben demokrasi sistemini savunmuyorum o zaman işler değişir. Ancak hem demokrasi olsun hemde benim düşünce yapıma ters düşen veya kılık kıyafetini beğenmediğim kişiler benimle aynı statüde yer almasın diyorsan git bir psikoloğa görün. Çünkü bu normal bir kafanin düşüncesi olamaz.

Not: bazı arkadaşlar olayı direk türbana vurup türbanın dindeki yerini sorgulamışlar. Burda tartışılan türbanın Kur'an-ı Kerim'de yer alıp almaması değil. Kişinin kendi hür iradesiyle taktığı türbanın ( bazılarına göre bez parçasının saygı duymak lazım) nasıl ve hangi hakla seçme özgürlüğünün elinden alınmasına neden olarak gösterilir.
Sol partiye oy atmaz net. Niye atmaz diye sorulduğunda din de bile olmayan bir ton şey söyler. Doğruluk dürüstlük onlar için dinle ilgili konuşmadıkları için solcularda olduğunu bilir ama oy atmaz. Aklı sıra kandırılmadığını düşünen bir kanıktır.
beğenmeyen derhal çıplaklar kampına iltica etsin. belki götüne de bi düdük takıp inzibatlık yapar örtünme tehlikesine karşı aha ahahaaa ahaaaa durdumıyorum kendimi komiksin lan ahaha ahaha ahah ahaaa...
Türban beyne oksiyen geçiren bir aksesuar olmakla birlikte beyne oksijen götürmeyen bir zihniyet ile aynı değerde oy veriyor olmak daha üzücüdür.
güncel Önemli Başlıklar