bugün

jazz'ı jazz yapan efsane albümlerdir. liste bana ait değil, jazz resource'den aldım, pek çok liste mevcut ama bana en mantıklı seçki bu geldi, listede sevdiklerim, sevmediklerim, bilmediklerim, bayıldıklarım, tiksindiklerim mevcut, alabildiğince sübjektif 3-5 kelime karaladım, albümlerin yanına, neden yaptım bunu, hiç bilmiyorum.

Kind of Blue -Miles Davis [ne denir ki, bu albüm olmasa jazz olmazdı, aferin miles efendi.]

A Love Supreme -John Coltrane [evet güzel, efsane, geçelim]

Time Out -Dave Brubeck [tamam tartışılmaz süper, mükemmel, geçelim]

Ellington at Newport -Duke Ellington [seviyorum duke'un tarzını, duke dedim adıyla hitap ettim ama tanımam etmem, severim sadece]

Jazz at Massey Hall -Charlie Parker [bu da süper, güzel gidiyr liste şimdilik, romantik parker seni, öpüşmek ister seni dinleyen]

Headhunters -Herbie Hancock [harbie albümdür, deneysel değil ama güzel]

Blue Train -John Coltrane [love supreme'den daha iyi bence bu albüm, evet blue geçti mi albüm adında süper oluyor galiba]

Getz/Gilberto -Stan Getz, Joao Gilberto [bu getz denen kişinin başka bir albümünü dinlemiştim güzeldi, bunu bilmiyorum ama]

Mingus Ah Um -Charles Mingus [listede en sevdiğim albüm budur, ben seviyorum mingus'u, budur evet]

Concert by the Sea -Errol Garner [erol abiyi dinlemedim hiç bilmiyorum, büyükburç falan dostlar başına]

Bitches Brew -Miles Davis [miles'ın ahlakı bozduğu bu albüm de güzel severiz,deneysellikte güzel bir noktada]

Saxophone Colossus -Sonny Rollins [bu adamı seven adamları hiç sevmedim, o yüzdne bu adamı da sevmedim, dinlemeyin]

Moanin' -Art Blakey [art abi sen bizim herşeyimizsin, seni seviyorum, albümü de seviyorum, alın dinleyin]

Clifford Brown and Max Roach -Clifford Brown [zerre fikrim yok hakkında, bilen bana mesaj atsın anlatsın]

At Carnegie Hall -Thelonious Monk and John Coltrane [monk sen mingus'tan sonra sevdiğim en baba müzisyenlerden birisin, coltrane yılışma hemen]

Soul Station -Hank Mobley [soul falan beni bozar, ama bu albüm güzel mi, güzel, böyle sevgiliyle kırmızı şarap iç bununla, ama meyvemsi içme kekremsi iç, o derece]

Somethin' Else -Cannonball Adderley [yavrum iki dakika elin ayağın rahat dursun demek istediğim bir adam bu cannonball, severiz, güzel albüm]

Speak No Evil -Wayne Shorter [güzel, ama tezahürata gerek yok, ama önemli bir albüm bence jazz için bu, önemli önemli]

Birth of the Cool -Miles Davis [hiç sevmem, tek nota 2 dakika basılır mı miles, cool olacam diye uyuz olmuşsun, sevmiyorum ben cool jazz]

Maiden Voyage -Herbie Hancock [güzel, bu dinlenir, geçiş dönemi bop'tı, bebop'tı onlar bitiyor artık bu albümlerle]

A Boy Named Charlie Brown -Vince Guaraldi [sevmem, çok basit, aptal yerine koyuyor beni, beni aptal yerine koyma, şaşırt, git...]

Out to Lunch -Eric Dolphy [ben bu albümü seviyorum, kimse sevmiyor, ben seviyorum, bu albüm çalsın ben hep sevişirim, o derece]

Blues and the Abstract Truth -Oliver Nelson [araba kullanırken dinleyin bu albümü, evde dinlemeyin, araba da, güneş batmak üzere olsun, kaçıp gidin...]

Go! -Dexter Gordon[bilmiyorum, ben bu albümü de, bu adamı da bilmiyorum]

Sarah Vaughan and Clifford Brown -Sarah Vaughan [yoruldum, bunu da başkası anlatsın, dağılın]
daha çok klasik jazz albümlerine yer verildiği için, araya yeşillik olsun diye 3-5 adet acid atmak istediğim liste, buyrun bakalım;

Corduroy - Out of Here
Les Nubians - Princess Nubiennes
The Young Disciples - Road to Freedom
Incognito - Tribes, Vibes + Scribes [offff, offff, offfff, bu nasıl güzel bir albümdür böyle, offff, offfff.]
James Taylor Quartet - In the Hand of the Inevitable
Galliano - The Plot Thickens [funk'a doydum, ben funk'a doydum, ben bu albümle funk'a doydum]
dinlenmesi gereken albümlerdir. * * *
(bkz: queen - jazz)
(bkz: utah jazz - karl malone - john stockton)
en azından, "tüm zamanların en iyi 5 jazz albümü" diye açılması halinde, başlığı açanın 25/5'ten 5 tane entry girmesi çok mantıklı iken, hangi akla hizmet "25 tane jazz albümü biliyor musunuz lan siz?" güruhunda bir başlıktır. ama en güzel hali şudur:

(bkz: tüm zamanların en iyi jazz albümü)

haydi hayırlı tıraşlar.