bugün

tüm dünya ülkeleri imzalamışken sadece dünya üzerinde üç ülkenin (bkz: Türkiye) (bkz: A B D) (bkz: avustralya) imzalamaması ile nasıl bir kerizilk olacağını düşündüren , gelecek nesilllere ölmüş bir çevre bırakmanın sorumluluğunu alacak insanların bu sözleşmeye taraf olmayacağı alenen belli olmuş olan , cevre sözleşmesinin imzalanma istemidir.
dünyada gelişmekte olan ülkeler ve gelişmiş ülkeler arasında karbondioksit salınımı "yüzdeleri" yani oranları açısından büyük artış farkları olduğu su götürmez bir gerçek. fakat, gelişmekte olan ülkeleri frenlemek yerine, hali hazırda gelişmiş olan abd gibi ülkelerin yüzdesel değil, miktarsal olarak dehşet verici boyutlardaki kirleticiliğini engellemeye çalışmak gerekiyor.

kerizlikle alakası yok, saflıkla alakası var. kimse saf olduğu için suçlanılamaz belki ama, nedense birileri çıkıp da neden bu tarzda bir harekete girişildiğini tam olarak açıklamıyor.

demek istediğim, tamam; dünyayı yaşanılır bir yer olarak görmek istiyoruz. ama bir biz mi istemek zorundayız?

yan köşede dünyanın kaynaklarını hortumlayan devler varken ve kimse onlara dokunmazken, açlıktan çalmak zorunda kaldığım bir ekmek yüzünden duyacağım suçluluk, ne kadar olabilir?

yaşam meselesi her şeyin üstündedir.

gelişelim hele önce, sonra bakarız temizliğine.
bir tek sen imzalama da göreyim seni denesi hede. eğer tüm dünya imzalarsa o büyük olduğunu iddia eden ülke alıp o sözleşmeyi paşa paşa imzalar.
protokolü imzalaması gerekip de imzalamayan ülkeler;

amerika, türkiye, avustralya

protokolü ilk biz imzalayacağız zanneden, "10 sene sonra durdurulması imkansız olacak" küresel ısınmaya, "gelişelim de 10 sene sonra imzalarız" diyen organizmalar;

türkiye
imzalayanların bir çoğunun ideolojileriyle taban tabana zıt olduğumu bilsem de "imzaladığım"(adımı yazdırdığım) olaydır. smog içinde dolaşmaktan usandım çünkü. ve hayır, anarşist değilim, ülkemi seviyorum. (enerji sorununa da bir çözüm bulmalıyız diye düşünüyorum aynı zamanda)

not: pkk ormanları yakma diye de bir kampanya bekliyoruz sevgili anarşistlerimizden. ama yer mi?*

edit: inanmıyor olabilirsiniz ama evet imzaladım, hem de hiç tereddüt etmeden.
an itibariyle 161794 imzayı bulan kampanyadır. Küresel ısınma için duyarlı mıyız, bu tartışılır.. Böyle basitçiliğe bayılıyoruz, orası gerçek.. Yine de, chat yapmaktan kafasını kaldırıp, yararlı bir şeyler için eylemde bulunanları görmek güzel..
(#1436507)
Toplanan 168.498 imza TBMM Başkanlığı'na 26 Nisan 2007 günü teslim edilerek sona ermiş imza kampanyası.
http://bp3.blogger.com/_o...S9xY/s1600-h/kirlilik.jpg