bugün

roberto carlos'Un türkiye hakkındaki beyanı..
bazı kişilerin kabul etmemesine rağmen türkiye'nin birçok avrupa ülkesinden daha gelişmiş olduğuna dair söylenmiş sözdür.
içim kan ağlayarak da olsa katılmadığım önermedir. türkiye gelişmiş bir ülke değil gelişmekte olan bir ülkedir. ayrıca avrupa ülkesi olma konusu da biraz tartışmalıdır. bir gün mutlaka gelişmiş bir ülke olacağız ancak bunun için bazı sorunları aşmamız gerekiyor. yargının bağımsızlığı ve güvenirliği gibi, polis-sivil ilişkileri gibi, eğitim gibi temel konulardaki sorunlarımızı çözmeden saçma sapan ayrıntılarda boğuşmamayı akıl ettiğimiz zaman gelişmiş bir ülke olmuşuz demektir.
turistik ziyaret olarak avrupa'nın gelişmiş bölgelerini ziyaret edip , türkiye'yi küçümseme niyetinde bulunanların kabul edemeyeceği söz.
duygusal ve milliyeçilik kaynaklı sorumsuz ve işlevsiz bir iddiadır. bu iyimser körüklemeye eyvallah da bengü nickli kocaman alınlı popcu ıskartasının cumhuriyet bayramında verdiği röportajda söylediği şu cümleyi neremize sokalım?

-cumhuriyet, temeli laiklik olan demokratik bir yönetim biçimidir.

(bkz: iran islam cumhuriyeti)

röportajı şu cümleyle noktalamıştı:

-izmirli olmak bir ayrıcalıktır.

vayybeeee cumhuriyet kavramının normatif alt yapısının laiklik olduğunu bilme şerefine nail olma ayrıcalığının izmirli olmak gibi bir anlamı olmalı.
(bkz: roberto carlos reklam yıldızıdır)
(bkz: bengü adlı şarkıcıyı baz alarak fikir çürütmek)
1. türkiye bir avrupa ülkesi midir ?
2. avruka ülkeleri gelişmiş midir ?
3. türkiye gelişmiş midir?????
4. kime göre gelişmiştir??
5. geliştiyse biz niye görmedik??
sorularını akla getiren önermedir.
ingilizce kursundaki hocam da buna benzer nitelikte düşünceler dile getiriyordu. taki birgün kursa getirdiğim bir gazetedeki tersanelerde ölen bir işçinin haberini okuduğunda, ''bu zamanda da böyle ölümler olabiliyor mu'' diye söylediğini duyduğumda, aklıma sadece hocamın ülkede sadece istanbul o da istanbul'un gelişmiş semtlerinde hayatını sürdürdüğü gelmişti. inanın gazetenin bir sonraki sayfasında doğu'da okula gitmek 1,5 km karda yürümek isteyen minik öğrenciler ve ülkedeki tecavüz olayları haberi vardı. kapattım gazeteyi hemen, bu haberleri okusun istemedim. belli ki hala bir yabancıydı bu ülkeye, öyle olarak da kalsın istedim. ülkenin derinliklerindeki gerçeği keşfetmesini istemedim. tamam türkiye'Den daha kötü ülkeler de var.bunu kabul ediyorum ama hala türkiye'nin gelişmiş bir ülke olduğunu kabul etmek isteyip kendi karanlığında boğulanlara ne demeli. bu yazılanlar ülkeyi küçümsemek için değildir, tersine ülkedeki gerçek durumun farkına varmak içindir, farkına varalım ki gelişmek için harekete geçelim.

(bkz: hadi şimdi hayırlı tıraşlar)
türkiyede 3-5 şehir anca görmüş hayatında hiç doğuya gitmemiş, köy, kasaba gezmemiş insanların ancak gülünebilen iddası.
ne kadar olmasını istesemde, türkiye gelişmiş bir avrupa ülkesi değildir.
güncel Önemli Başlıklar