bugün

başarısız lise yoktur,başarısız sistem vardır.
türkiye'de eğitim diye birşeyin olmamasından kaynaklanan utanç verici durumdur.

Evet türkiye'de eğitim yoktur, az votka vardır...

edit : az önce elimize geçen son dakika haberine göre bazı yörelerde likör de varmış. *
Tek bir kelimeyle anlatılmayacak durumdur.

Deveye sormuşlar:
- Neden boynun eğri ?
+ Nerem doğru ki....
demiş.

- Yanlış eğitim sistemi
- "Bir an önce zamanımı doldurupta dersi bitirsem" diyen sorumsuz eğitmen
- Aklı bir karış havalarda (tek işi, futbol, karı /kız , iddia - at yarış vs. ) olan, bilinçsiz öğrenci.
sanılanın aksine eğitmenlerin doğrudan dahil olmadığı başarısızlıktır. buradaki liselerden kasıt genel liselerdir. bu tür liseler üniversiteye öğrenci yetiştirme maksatlı oluşturulmuş kurumlardır; ama sayılara bakıldığında her yıl beş yüz bin (rakamla 500.000) öğrenci mezun verilirken üniversitelere iki yüz bin (200.000) öğrenci kabul edilmekte. salt mezun olanlar bile düşünüldüğünde yerleştirme oranı 2,5 düzeyinde ,yani bararısız durumdadır. bunlara ÖSS'ye giren tüm mezunlar eklendiğinde başarı %10 civarındadır.

sorun genel lise sayısının fazlalığıdır. küçüklü büyüklü her ilçede hatta birkaç bin nüfuslu beldelerde bile genel lise açılmış ve kuruluş mantığı kaybolmuştur. bunun yanısıra öğretmen atamalarındaki abukluklar (mesela tarih dersine matematikçinin girmesi gibi*) gibi tonlarca olumsuzluk eklenince halihazırdaki durum başarı bile sayılır.

son söz olarak; (bkz: bozuk düzende sağlam çark olunmaz)