bugün

https://www.facebook.com/...41678/?type=1&theater

Şu fotoğrafın altına yazdıklarıyla gerçekten çok saçmalamış ve faşistlikten caniliğe seviye atlamış bir sayfadır.

Milliyetçi bir ailede büyümüş, anti-milliyetçi bir şahsım. Zaten bu sayfayı da takip etmem. Arkadaşlarım çok takip ediyor ve saçma sapan ırkçı fotoğrafları paylaşıyorlar. Bazen ben de bakıyorum ne var, ne saçmalamışlar yine diye.

Genel itibariyle ırkçı bir sayfa. Bunu zaten biliyoruz. Kürtlerle ilgili "komiklikli" resimler falan paylaşıyorlardı. Çok umurumda değildi bu. Çünkü zaten internette tonla var bunlardan. Kendi çaplarında ırkçılık yapıyorlardı işte.

Ama bu fotoğrafın altına yazılanlar gerçekten beni şaşırttı. Bu sayfanın bile bu kadar zekadan yoksun, canice bir ırkçılığa girişeceğini sanmıyordum. Fotoğraf sorun değil, umurumda da değil. Ama Filistin için "Orada çocuklar ölüyor, onların suçu ne?" tarzında yorum yazanlara "Doğurmasalarmış o çocukları. O çocuklar doğarak ölmeyi hakediyorlar" diye cevap vermiş.

Ne kadar basit bir düşünce? ölen bir çocuğa "hakediyor" demek. Ve o yorumu beğenen 100 küsur insan. herhalde diyecek başka bir şey yok. daha çok şey zırvalamış, ama merak eden okusun facebook'tan. onu da buraya yazmayacağım.

Kendine milliyetçi diyen arkadaşlar; milliyetçilik bu değil. Bu tam olarak kompleks. Müslümanlıktan dolayı Avrupa'nın kendisini dışladığını düşünen, bu yüzden sözde Türkçülük yapıp Müslüman devletlere kin besleyen, Avrupa özentisi insanların düşüncesi bu. Senelerdir Amerikan filmlerinde "esmer tenli Türk terörist" imajının getirmiş olduğu bir kompleks. Senelerdir Türklerle Arapların, Batı medyası tarafından aynı olarak algılanmasının getirdiği bir kompleks.

Bu kompleks o hayran olduğumuz Avrupa'yı sadece güldürür.