bugün

henüz daha 89 yıllık bir cumhuriyet, fakirlikten gerçekten fakirlikten kurtulup yeniden doğan, sıfırdan doğan bir ordu olduğunu düşünürsek gayet güçlüdür. sen gidip bunu amerika ile karşılaştırıyorsan bu saçmalıktır. bok atılması gereken hükumet, ordu değil.
bir de ne yazık ayrı.
konuşmasını yazmasını bilmeyen insanların tsk ya, hz. muhammed e, atatürk e eleştiri yöneltebilmesi her daim beni şaşırtmıştır. sen dünyada neyi başardın ya da ne eser bıraktın ki böyle büyük eleştiriler yapabiliyorsun derler adama. adam olun lan.
şakirt ordu için söyleniyorsa doğrudur.cuma nerdeydin mübarek?!
paşalarının çoğu sırf intikam amacıyla içeri atılan bir ordunun doğal halidir.

yarın savaş çıksa sıçtığımızın resmidir.
http://www.globalfirepower.com/
bir ordunun gücü her zaman silahlarıyla ölçülmez gerçeğini kavrayamamış yazar söylemidir. yazar yaşı itibarıyla, filmlerine bile denk gelmemiş olabilir ama, günde bilmem kaç tane tank üreten amerikanın vietnam'da düştüğü içler acısı hal ortadadır. ırak ve afganistan hezimetlerini saymaya gerek yok, daha dünkü hadiseler herhalde bunlara şahitlik edecek yaş yeterliliği vardır. ordular robotlardan oluşmaz, o nükleer başlıklı bilmemneleri de ister denizin altında, ister karada giden hedeleri de kullanan insandır. savaş nasıl başlayıp nasıl biter kimse bilemez ama, son noktayı her zaman piyade koyar. bir yerinden korkusu olan piyadenin eline isterseniz süpersonik aletler verin, ilk silah sesinde kendini en yakın çukura atar, çıkamaz. bu ordunun -salt silah gücü demiyorum, ordunun tamamı- caydırıcılığı olmasa, bizi kim sallar civarda bi düşünsenize. neden sallasın, niye müttefikiz, vs. gibi saçma sapan laflar etsinler ki? kim ne karışır ki bize gıcık olan bir ülke, ordumuz güçsüz zannederek ırak, afganistan muamelesi çekip dalmaya kalksa? ordumuzdan başka da cevap verecek güç yoktur. kaldı ki sahip olduğu silahlarla da hafife alınmayacak bir ordudur tsk.

saniyer içinde edit: yuh kardeşim, açtın başlığı, sonra da tırstın falan tamam da, bari entry bitene kadar bekle yazdıklarını silmek için. kaldı mı başlık başa *

dakikalar sonra ikinci edit: sözlük bana birşey oluyor bugün, ya da sözlükte bir problem var. entry giriyorum, 1. sırada yazdıklarım var, diğer yazılanlar kayıp. 2. sıraya başka bir entry giriyor, on cevap yazarken ilk yazdığım da gitmiş gözüküyor. enry silindi diye yönetime sövme hazırlığındayken -tövbe henüz sövmemiştim- bir daha bakıyorum bütün herşey yerli yerinde *
cahil söylemidir.

daha vietnam askeri mevzuatını dahi okumamış cahil vietnam'ı başlatan tomkin körfezi saldırısının dahi abd savnuma bakanlığı tarafından yalanlandığını bilmeyen cahil söylemidir.

vietnam abd'li bankerler için bir para kuyusuydu, parayı kazandılar savaşı bitirdiler.

git de askeri mevzuatı oku, ondan sonra abd vietnam'ı kazanamadı de.
güçsüz sanılan ordu.

bakın şimdi, devlet mantığıyla düşünmeyip, çocuk babası gibi oğluma tokat attılar şunun ağzını kırıp geleyim tarz düşünürseniz aaa nasıl devlet sanki şamar oğlanı dersiniz.

şöyle bir hafızanızı yoklayın. 1974 kıbrıs müdahalesi, çıkartması.
bilirsiniz ki, okumuşsunuzdur, kıbrısa 1960 sonrası üç defa müdahale kararı alınmış ama yapılamamıştır. konjoktür deyip geçilmez, savaş gereçleri ve en önemlisi ciddi haklılık.

devlet 74 de kıbrısta darbe olmuş hadi bu oyunu bozalım dememiştir aceleyle. bu iki günde olacak iş değildir. on ondört yıldır devlet hem operasyon planları yapmış hemde techizat geliştirmiştir.

74 amfibi kara çıkartması nato dahil bütün ülke savaş oyunlarında bir örnektir. hem haklı ve hemde akılcı müdahale.

devletlerin plan envanterinde her şarta uygun hazırlıklar vardır. günü geldiğinde uygulanır. suriye bu bağlamda devlet değildir. bir fırsat bulmuş, önünü arkasını düşünmeden uygulamıştır. osmanlının eyaleti bir ülkenin yaptığı acemiliği türkiye gibi geleneği sağlam ülkeden beklemek saçma ve ahmakça.

yeri geldiğinde 6.filoyla tehdit edilen, ingiliz diplomasisi ile oynanmak istenen türkiye sovyetler dahil her ülkenin gözü önünde kıbrısa müdahale etmiş, akdeniz havzasını kontrolünde tutmayı bilmiştir. ama zamanlama her zaman çok önemlidir izleyin.

not: kendi savaş gemimizi vurmamız hadisesi, düşman güçlerin ve savaş dışı ama türkiye muhalifi güçlerin başarılı olmuş tezgahıdır. teknoloji önemli ve göz ardı edilemez.
doğru değildir. açık ve net.
--spoiler--
vietnam 1,5 milyon yurttaşını ve zehirlenerek kullanılamaz hale gelen topraklarının üçte birini yitirmesine rağmen savaştan galip çıktı. amerikalılar ise bölgede 58 bin ölü bırakırken, savaş sonrası vietnam'dan ülkelerine dönen askerlerin önemli bir kısmı da intihar ederek yaşamlarına düşman kurşunlarıyla değil de kendi elleri ile son verdiler. amerika ayrıca savaş boyunca, yarısına yakınının vietnam uçaksavarları tarafından düşürüldüğü 2196 hava aracını da yitirdi. vietnam savaşının başlangıcında çin-sovyet ilişkilerinin düzelmesini sağlayacağı varsayılıyordu. fakat algı farklılıkları ilişkilerin daha da bozulmasına sebep olmuştur. sovyet-çin farklılıklarının derinleşmesi, çok kutupluluğu güçlendirerek yumuşama sürecinin hızlanmasına sebep olmuştur. böylece, abd'nin vietnam'ı bölme planı suya düşerken, kuzey vietnam ve güney vietnam 1975 yılında birleştiler.
--spoiler--

hadi hiçbirşey bilmiyorsun, goggle sizin jenerasyona doğdu, bizde o da yoktu. iki saniye vietnam savaşı yaz, oku. wikipedia falan açıldı duymuşsundur. daha derin siyasal tarih vs. tavsiye etmiyorum, bu bakış açısıyla onlara da aynı bilmişliği taslarsın, hadi bana olmazda koca koca tarihçilere, araştırmacılara ayıp olur.
yakayı ele vermiş teröristlere sorulması gerekendir.
elbette gebermiş terörist sayısını filan kast etmiyorum mesela yaralı ele geçenler var,kendilerine göre daha az bitlenmiş olanlardan takım lideri filan seçiyorlar bunlar, akabinde enseleniyor bir mağara dibinde. fırsatı bulunca bunlara sormak bunlardan gelecek cevaba göre değerlendirme yapmak gerek.
hadi bölücü teröristleri geçtim ingiltere de yapılan ankette halen en büyük düşmanın mustafa kemal atatürk olarak seçilmesine ne demeli.
hava savunma sistemi olmamasıyla kara ordusu isterse dünyayı sikecek güçte de olsa işe yaramaz. patır patır indirirler, ki indiriyorlar da gördüğünüz üzre.
güçsüzleştirilen ordu güçsüz kalır.

(bkz: sen silah bırak r t e)
Askere gidene kadar benim de düşündüğüm şeydi taa ki bölük envanterindeki keleş adedinin değil bölüğe tüm burdura dağıtsan yetecek kadar olduğunu görene dek.