bugün

evet sevgili mini mini birler, çalışkan ikiler... ne diyorum lan ben? esas konuya geçelim hemen;

bilindiği üzere sözlükte belli başlı bazı yazarlar ve bu yazarların da sınırlı bilgi ve derinlikleri ile saplantılı olarak üzerine yazıp durdukları belli konular var. evet, troll dediğimiz yazarlardan bahsediyoruz. burada, yazan diğer bütün herkese karşı hiçbir engele takılmaksızın sürekli başlıklar sıçan, hatta öyle ki info sayfasında başlık sayısı, entry sayısından daha çok olan bu zevatlar.

şimdi troll dediğimiz adam ne yazar, neden yazar ve neyi amaçlar? ve troll müessesesi nasıl işler, trollizm(evet, akım olmuş artık bu arkadaşlar bildiğimiz anlamda) ile nasıl mücadele edilir?

öncelikle "her önüne gelene troll yakıştırması yapan yazar" olmamak adına troll dediğimiz yaşam formlarının genel özelliklerine değinelim;

* kendi kalıplaşmış girizgâhları ve finişleri vardır, her entryde kendisine yer bulur("evet efendim" gibi bir örnek vereceğim, kırılmasın kimsecikler) ama burada kastettiğimiz şey kişinin üslubu ve sürekli kullandığı, kullanmayı sevdiği sözcükler değildir. bir adam her entrysinde bir yolunu bulup da "netekim" diyorsa ona da troll demeyin, kalıba odaklanın.

* konu fakirliği had safhadadır(sürekli siyaset, futbol, din, cinsellik,... gibi konularda yazıp çizerler. bu konuların dışında yazabildikleri herhangi bir konu neredeyse yoktur).

* gündemden bağımsızdırlar(bunu da açıklatmayın lan, anlayın azcık).

peki bu adamlar neden yazarlar ve neyi amaçlarlar?

amaçları çok farklı olabilir fakat troll olmanın temelinde "dikkat çekme çabası" yer almaktadır. zaten kişileri, troll olmaya yönelten sebep de bu toplumsal kusurumuzdur. herkese aynı ilgiyi göstermiyoruz toplum olarak. mesela anne-babalar bile çocukları arasında bir sevgi ayrımı yapıyorlar ve çocuğun gelişimi bundan dolayı sıkıntılı bir şekilde oluyor. konumuza dönersek adamların amacı temelde dikkat çekmek ve iyi veya kötü ilgiyi üzerinde toplamaktır.

troll müessesesinin işleyişi ne şekildedir?

bu gibi interaktif ortamlarda troll girişimler engellenmediği gibi(zararsız oldukları sürece tabi) içten içe desteklenirler de. çünkü ortamın çok değil ama hafif gerilmesi işine gelir yönetim kısmının. çünkü bu durum "takip" konusunda bir artış sağlayacak ve "şu hımınısiktiğim gene ne yazmış" diyerek dişlerini sıkan yazarlar hemen her gün sözlüğe giriş yaparak tıklanma sayısını arttıracak ve bu durum da "reklam geliri" olarak geri dönecektir(dolaylı yoldan giriş yapan yazarın bir-iki karalayacağı başlıklar da yönlendirmelerde çıkacağı için daha çok tık, daha çok mangır formülü).

ancak bu müessesenin olmazsa olmazı şudur ki zararsız bir şekilde devam edecek trollcükler yollarına. yani herhangi biriyle dalaşmayacak, sorun çıkartmayacaklar.

trollizm ile nasıl mücadele edilir?

geldik işin asıl kısmına. amaçları zaten iyi veya kötü dikkat çekip de ilgi almak olan bu tiplere istediğini vermemeniz mücadele için yeterlidir.

düşünsene adam çok abes bir başlık açmış ama altına girip de tek kelime edilmemiş. eksi veya artı 3-5 tane oy gelmiş hepsi o. bu şekilde bir önlemle hiç moderasyona "şu trollere bir önlem bulun ulan allahsızlar!" diye çemkirmeye gerek kalmadan troll meselesine çözüm geliştirmiş olursunuz.

adam başlık açmıştı vaktiyle dini bazı öğeleri aşağılar nitelikte ve altında sayfalarca ayar yazısı yazılmıştı takip eden aylar boyunca. hayır düşünün bi, adam yazmış bir saçmalık bıraksanız zaten yitip gidecek ama işte "dur şuna bi ayar veriym" diyen ali gelip yazıyor 2 ediyor, onun gazıyla veli yazıyor 3 ediyor, hasan, hüseyin derken... hızını alamayıp bir de nickaltı yazarsan adama oh ne ala. sonra da vay efendim moderasyon trollere göz yumuyor da bilmem ne.

yumacak lan tabi, ekmek parası nihayetinde.

hadi, öpüyorum gözlerinizden.
okumadım ama başlıktan yola çıkarsak desteklediğim yöntemler.

edit:şimdi okudum. gene destekliyorum.
işsiz güçsüzlerce bulunduğu iddia edilen yöntemlerdir.evet.

(bkz: dünyanın en işsiz adamı haşmet)
kampanyaya dönüştürülmesi, uygulanması, desteklenmesi gereken yöntemlerdir.
Yaklayıp bağladığınız bir adet troll yazarın ağzına bir adet el bobasının sokulup san of the bitchhh diye bağırarak pim çekilip kaçılır. Bu şekilde gerçekleşecek yöntemlerden biridir.

Uyarı: Troll, siz arkanızı dönüp kaçarken el bombasını hiç çaktırmadan kıçınıza tıkmış olabilir.