bugün

hali hazırda ankara üniversitesi dtcf'de derslere giren tarih profesör doktordur. diğer sözlüklerde bu süper adam ile ilgili başlıklar yıllar önce açılmışken bizde hala açık olmamasını yazarların liseli olmasına bağlıyorum. neyse konumuz temuçin hoca.. bu adam öyle bir adamdır ki "adamdır" yani. ilk derse girildiğinde "ulan üniversiteye geldik yine tarih görcez bıktık artık" diye bir mantıkla giren bazı arkadaşlarımın bile* 2. hafta sonunda en zevk alarak girdiği ders oldu hocamızın dersleri. geçen aylarda dil tarih'te derse girmesinin sebebini almanca-fransızca bölümlerinin ortak dersinde şöyle açıklamıştı ;

"dil tarih'te ders vermeyi, dil öğrencilerine ders vermeyi ben seçtim. çünkü sizler özel öğrencilersiniz. ne Türkiye'de ne de dünya'da fakülte ismi içersinde dil ibaresi geçen bir başka fakülte yok. internete girin ziraat fakültesi yazın, fen fakültesi yazın onlarca sonuç çıkacaktır karşınıza ama dil fakültesi yazarsanız karşınıza çıkacak tek fakülte dtcf'dir. elimizde böyle bir fakülte varken neden dünyanın en önemli dilcileri buradan yetişmiyor."

ve böyle devam etti. hiç kimse gözünü kırpmadan dinledi. uzun zaman oldu. kısa bir konuşmaydı çok net hatırlayamasam da duyduğum en güzel nutuklardan bir tanesiydi diyebilirim. derslerde öğrencilerin sıkıldığını düşündüğünde "aktif ara" adını verdiği kısa sohbetler yapar, öğrencileriyle eğlenir, herkesin konsantrasyon eksikliğini giderir ve akabinde dersine kaldığı yerden devam eder. sırf bu hocanın dersine girmek için başka bölümlerden bile gelenler olur. dtcf'deyseniz ve dersine girme şansınız olmadıysa bir kez 1. sınıflarla beraber girin. pişman olmazsınız.
"benim dersimi almak ayrıcalıktır." Sözüne sonuna kadar katıldığım tarihçi.