bugün

Evet eğer özellikle 10-20 yaş arası nesile bakarsanız daha önce bu yaşları yaşamış eski nesillerden çok çok daha az televizyon izlediklerini görebilirsiniz. Ve kendilerinin ortalama türk insanın üstünde olduğunu ima eden şöyle bir söyleme sahiptirler:

''ben televizyon izlemiyorum yeeeaaa''

internetin günümüzdeki yerine sahip olmadığı günlerde de bunu söyleyen tipler vardı, en azından televizyon izlemiyorsa ailesiyle sohbet ediyor, film izliyor ya da kitap falan okuyor derdik. pek inanmasak da inceden bir saygı duyardık yine.

yeni durum belki de 10 yıl sonra geleneksel televizyon anlayışını tarihe gömecek bir şekilde gelişecek. çünkü bu çocuklar bizim çocukluğumuzdaki gibi saatler boyunca televizyon karşısında oturmuyor.

peki bu durum onların kültür seviyesini mi yükseltiyor ya da onları daha mı üretken kılıyor?

aslında bu zamandaki ''televizyon izlemiyorum benn yaaa'' nın gerçeği şu:

- aslında doğru dürüst kitap da okumazlar. kendilerini geliştirecek bir şeyle de uğraşmazlar.

- internette boş boş dolanırlar. tumblr, formspring, twitter, facebook, connected2me ve benim aklıma gelemeyen bir sürü sosyal mecrada profilleri vardır ve buradaki icraatleri boş beleşlikten başka bir şey değildir.

-15 yaşında hayatın her yükünü sırtlamış, dünya edebiyatını, şiirini yemiş yutmuş gibi görünürler. ama aslında öyle değildir.

-televizyon izlemiyorum derler ama televizyonda sevdiği dizileri programları internetten izlerler ( e ne farkı kaldı)

- cep telefonlarından günde ortalama 12 saat facebook'a girerler. (araştırma sonucunda ortaya çıkan gerçek)

- çoğu tanımadığı insanlardan oluşan sanal alemdeki çevresi onun için her şeydir. tek ego kaynağıdır. televizyona ne gerek, kendi şovunu her an yapabileceği bir yerde.

- foto foto foto. daha çok foto daha çok like. daha çok ego.

neyse gençler ben kaçar bizimkiler'in eski bölümlerini izleyeceğin netten. ironi gibi ama değil. televizyon da çok bozdu bunlar yüzünden önünü alamadık.
son zamanlarda televizyon izlemediğini belirten milyoner yarışmacılarının elendiğini görmem televizyon aslında iyidir hipotezimin doğruluğuna beni inandırmıştır.