bugün

yalnız bana mı öyle geliyor yoksa harbiden yalan mı bilemiyorum ancak bu durumu ciddi ciddi düşünmeye başladım.

hani hemen herkesin sorduğu sorudur ya "cep telefonu olmadan önce ne yapıyordu bu insanlar?" ya da "elektrik yokken dedelerimiz ne yapıyormuş?" falan... daha yakın bir geçmişe dönüp bakarsak bu mevzuyu daha iyi anlarız diye düşünüyorum...

örnekse şu piksel meselesi;

ulan internette video izleme muhabbetinin çıktığı zamanları hatırlayın, hiç birimiz bilmezdik çözünürlüğü kaç, kaç p'de izliyoruz falan filan. ne gelirse önümüze izliyorduk. hiç öyle çok boktan görüntü bu yeaa falan diye de düşünmedim çünkü kaliteli görüntüler çoğunluktaydı.

şimdi her yerde yok 720p, bilmem kaç piksel vs... ulan eskiden neden yoktu bu piksel muhabbeti? işin garip kısmı, bu piksel mevzusu çıktığından beri eskiden normal kalitede izlediğim videolar şimdi berbat ötesi. aynı video, 3 sene önce izlediğimde sıkıntı yoktu, şimdi var.

virüs programı üreten firmaların aynı zamanda virüs üretmesi gibi bir şey bu durum sanırım. pazarlama stratejisi. piksel arttıkça eski videoların çözünürlüğünü düşürüyor orospu çocukları, biz de kek gibi atlıyoruz yüksek piksele amına koyim.

1.3 megapiksel kameranın müptelasıydık, hayranıydık lan ne oldu da beğenmiyonuz şimdi götlekler?!

neyse sakinim.

hatırlatma editi: tabi milletin zamanında yaptığı piramitleri, zihin yoluyla haberleşmeleri falanları filanları saymıyorum. onlara girersek bu kullandığımıza götümüzle güleriz.
(bkz: am diye birşeyin varlığına inanmıyorum)
güncel Önemli Başlıklar