bugün

teknolojik cihazları satmak.
ölmektir herhalde. yaşayarak öyle bir durum söz konusu değildir çünkü. telefon kullanımını azaltabilir misiniz? hayır. bilgisayar? hayır. ulan asansör kullanmadan 20 kat yukarı nasıl çıkacaksınız? zor dostum zor. ölün gidin. toprak altında teknoloji yokmuş.
(bkz: istesem birakirim ama istemiyorum)
bazı tipler için mümkün olmayandır.

kafam sadece teknolojiye çalışıyo. allah öyle yaratmış. ben napayım?
En basitinden isigi da kapatalim.
keyfi ihtiyaçlardan kurtulmak. teknolojinin sonunun olmadığını her zaman daha iyisine sahip olmanın faydalı olmadığını kabullenmek.
minimum özellikli cihazında ihtiyaçlarımızı giderdiğini anlamak. anın keyfini çıkarmak. millete buralarda takılıyorum, şunları yiyorum , şuralarda geziyorum, şunu düşünüyorum demenin aslında boş beleş işler olduğunu idrak etmek. sürekli maillerimi kontrol edeceğim demek yerine telefonunuza bir mail programı kurup geldiğinde mesaj olarak bildirmesi gibi. kitap okumanın faydasını anlamak ve gözlemlemek. yani aslında teknoloji dediğimiz şeyin gerekeni kadar almak ve ihtiyacımız harici olanları almamak. tıpkı kilo gibi. *
daha 2 çekirdekli işlemciler ile yeni tanışmış iken 8 çekirdekli intel pro v işlemcilerini öğrenen bir arkadaşınızdan naçizane görüşler.