bugün

anadolu lisesini yeni kazanan bir çocuğu olan babadır.

çocuk ilkokulu bitirdikten sonra, ortaokulu anadolu lisesinde okumaya başlamıştır. hazırlık dönemi geçildiği yaz, ailecek tatile gidilmiştir. baba sürekli oğluna "hadi oğlum bak turist amcanla bir konuş bakalım" şeklinde şeyler söyler. hatta kimi zaman çocuğa öncü olmak adına bildiği tek soru cümlesi olan "hi how are you" şeklinde bir cümle kurar. sonrasında hemen "ee oğlum ne dedi, nasılmış? sor bakalım nerden gelmişler." şeklinde ardı arkasına cevaplar almak istediği soruları sorar.

kimi babalar ise şayet çapkınlarsa, çocuklarını kötü emellerine alet edebilirler.

- oğlum sor bakalım nadya'ya, bu akşam saat 02:00'den sonra benimle havuz başında buluşur mu? söyle bak tam sana göre çıtır kardeşi var, onu da getirsin, baba-oğul eğlenelim.

+ sordum baba
- ne dedi
+ f.ck you! dedi
- yani?
+ küfür etti
- vay kahpe! boşver gözüm tutmamıştı zaten, motor bir tipi vardı

ama bazı çocuklarda ilk sene ingilizceye ısınamazlar ve bir eziklik olayına bürünürler. babanın sorduğu soruları çeviremezler, cevapları anlayamazlar. zaten ilk seneden de ingilizceyi şakır şakır konuşmasını bekleyen babada suç vardır.

baba: hi how are you?
turist: fine
çocuk: iyiyim dedi baba
baba: sor bakalım tatilden memnunlar mı?
çocuk: ee bebebebebe
baba: sorsana oğlum
çocuk: babaa böhügühgügüh soramıyorum
baba: ulan seni boşuna mı okutuyoruz?
çocuk: yaa baba hep üstüme geliyorsun bıktım ben bıktım.. ölmek istiyorum
baba: tamam oğlum üzülme, seneye tekrar tatile geliriz, o zaman deneriz.. 1 sene daha oku bakalım
çocuk: yok psikolojim bozuldu
baba: lisede onun da dersini alırsın, düzelir..
"göster amcalara pipini" şeklinde bir cümle kurabilitesi yüksek babadır.. zira evvel zamandan (oğlundan ingilizce konuşmasını istediği zamandan önce yani) muhakkak kurmuştur bu cümleyi. oğlunun marifetlerini (pipi, marifet. nooluyo lan!) insanlara göstermek arzusu içindedir bu baba.. hatta turistle konuşması bile şart değildir. eve gelen bilumum misafirlere bile "haydi oğlum, bi ingilizce konuş da görsünler." şeklinde bir cümle kurabilir. vardır böyle babalar..
' yavrum git konuş pratiğin artsın..aa olmaz ama hadi koçum göreyim seni' diye başlayan kilişe baba girişimidir.
bunlar yuvarlak masada ailece oturduğunuzda "konuş bakalım ingilizce" diye tutturan babalardır.. "mama, its fuckin delicious" dediğinizde orgazm olurlar.. en güzeli babaanne ya da anneanne gibi asırlık çınarlardır, onlara göre yabancı dil "gavurcadır" ve kesinlikle kötü bir şeydir, babaların gazabından korunmak için onları kullanabilirsiniz..
çocuğunun sosyaleşmesini ve aynı zamanda dilinin gelişmesini isteyen düşünceli babadır.