bugün

Nerden tutsan elinde kalan, haliyle tahminimce çokta taraftar bulamayan çünkü insanların da pek anlayamadığı iddalardır. iddası yerin fikri diye açtım başlığı karakter sığmadı çünkü.

Hem allaha ve elçilerine inanacaksın. Tamam diyeceksin allah gönderdi toplumlara ibrahimi de, musayı da, isayı da, muhammedi de..

Ee ama kuran allah kelamı değildir, o günün sosyolojine hitap eder, o günün şartlarında aldığı vahyin sonucu olarak peygamberin zihninden süzülendir.

Delilin ne? Vahiy aldığına dair o elçinin delil ne? Neden inanıyorsun? Elçi olduğuna neden inanıyorsun? Veya bugün insanlıktan ne bekliyor tanrı? insanlar neye inansın?

Eskilerin masalları diyor kısaca.

Kuran korunmuştur. Allahın razı olduğu formattadır(sure sıralamaları), doğrudan allah kelamıdır. Bunun matematiksel delilleri mevcut.

Kurandaki kıssalar hikaye veya tarihsel değildir. Mesele orda geçen kavimler değil evrensel barış mesajıdır, sosyal adalet mesajıdır, tevhid(monoteizm) mesajıdır.

Mekke çevresinde geçiyormuş efendim medine çevresinde vs. Evrenin genişlediği, dünyanın yumurta şeklinde elips olduğu, big bang öncesi her şeyin tek bir parça olduğu.. bunlar da ayet neden görmüyorsun?

Örnek verdiği kavimlerdeki zalimler, müşrikler, münafıklar her dönemde var. Hangi çevreden örnek verdiğinin ne önemi var? Selamlar.
Tarihselcilik ilgimi çekiyor. Bir yandan kendilerinde bir samimiyet ararken diğer yandan hiçbir makul mantıklı yanlarını bulamıyorum.

Ateistim deyip rahatlayacaklar gibi her an.