bugün

Albert Einsteinın öğrencilik yıllarından, ölene kadar merak ettiği sorunsaldır.

"Şu olgu ya da bu olgu beni ilgilendirmiyor.
Ben tanrı'nın düşünce biçimini öğrenmek istiyorum. Gerisi teferruatt benim için."

Demiştir ve ölmeden bir kaç saat önce bile;
not defterine karalama yaparak tanrı'nın zihnini çözmeye çalışmıştır.
einstein egoist bir adamdır panpa. tanrının zihnini çöze çöze sen mi çözcen. tövbe tövbe. ölü hakkında konuşturtmayın şimdi beni.

lan einstein diye abarttıgınız adamın iq seviyesi 160. tamam çok eyvallah da, elon musk gerizekalısı bile 155 iq amk. şuan yaşayan tüm zeki insanların iqsu 150-160 civarında. hepsi einsteinla yarışacak iq seviyesine sahip.

einstein abartılmış bir balondur.
Tanrın Allah ise iş bir nebze kolay, zira ne istediğini anlayalım diye kolaylık sağlayıp kitap göndermiştir.
'' Oku'' da demiştir.
Belki' 'ne yapacağım ben bunu? '' deyip okumayı akıl edemezsin diye...
En aptala anlatır şekilde de anlatmıştır.

Ama Tanrın başka bir şey ise; mesela bir kadın, bir erkek, para, mevki, mal, araba, beğenilme isteği vb. Gibi tapındığın diğer şeyler ise o zaman da kitaptakinin tersini yaparsın bak yine kitap yardımcı oldu...*
niye?
Çünkü o kitap iyiyi de anlatır kötüyü de. Seçmesi sana kalmış.
ilahi adalet işte burada başlıyor neyi seçeceğine sen karar veriyorsun ona göre başına gelecek şeyler şekilleniyor.
Allahtan ki Allah var*
tanrının düşünce biçimi; insanlara özgür irade bahşedip sonra da verdiği bu ayrıcalık neticesinde kimin kendisine sadık olup olmadığını görmek için izlemekten ibarettir.
Albert Einsteinın üzerinde çok kafa yorduğu bir problem.
ölmeden bir kaç saat önce bile, kağıt kalemi eline alıp çözmeye çalıştığı sorunsaldır.
Tanrı'nın düşünce biçimini tam öğrenmek üzereyken öldüğü söylenir.