bugün

benim düşünce özgürlüğüm, istediğim partiyi tutabilme, istediğim gibi giyinebilme, istediğim gibi gezebilme, düşünebilme, yazabilme, inanabilme özgürlüğüm için de yapılması gereken referandumdur.
istanbul'da yapılacağı söylenen, dolayısıyla istanbul'da ikamet eden yurttaşların katılabileceği referandum olacaktır. peki sormak isterim. gezi parkı kıvılcımıyla başlayan bu direniş sadece istanbul'la mı sınırlı kaldı da sadece istanbul'da yapılacak. ki referandum yapılma mantığını bile tam kavrayamamışken. hele referandumun maliyeti, sonuçları, oylamadaki ve sayımlardaki hilelere hiç girmeyeceğim bile. yapılacaksa direnişe konu olan bütün maddeler tek tek kamuoyuna sunulur ve hepsi birlikte referanduma sunulur. bu halk sadece gezi için ölmedi. bu halk özgürlükleri uğruna direndi gaz bombasına bağışıklık kazandı. bütün maddeler referanduma sunulur mu diye soracak arkadaşlara;

(bkz: 12 eylül 2010 anayasa değişikliği referandumu)
burada da tartışmalı birçok madde vardı, insanların görüşlerini tıkayan. her neyse.
bahsi geçen referandum tıpkı direnişçilerin arasından birer tane sözcü isteyerek halka mâl olmuş eylemleri kişilere indirgemeye benziyor. burada da yapılmak istenen bu. milletin direndiği konuları sadece gezi parkı ile sandığa gömmek. tabi gömebilirler ise.

https://twitter.com/Behza...status/341959084339245056