bugün

hayvan sevgisini sosyal statü kazanmak için kullanmak.
(bkz: sınıf atlayınca insan besleyen köpek)
ne alakası var,hem saçma hem aptalca bir önerme.
sen sanıyor musun ki bir hayvanın sorumluluğunu almak,ona gerekli özeni göstermek ve gerektiği gibi bakmak öyle kolay.
her şeyden önce bir canlıdan bir hayattan bahsediyoruz.
bu tür şeylerin,ekonomik seviye ile bilmem neyle bağdaştırılmasını çok abes buluyorum.
çok çirkin.
büyük bir köpeğin mama gideri aylık 900 tl(turkish liras) anlamayanlar için yaklaşık 600$(amerikan) civarıdır.3 ayda bir götürülen veteriner ve şu anda aklıma gelmeyen masraflarını saymıyorum.Asgari ücret brüt 693 tl olduğunu göz önüne alırsak(dolar olarak yazmıyorum yabancılar gülmesinler diye) sınıf atlamadan rottweiler yada labrador retriever gibi cins bir köpeği beslemek kesinlikle yazar(?) arkadaşların dediği gibi ekonomik güce bağlanmamalıdır.Hadi len oradan dedirtiyorlar adama yine.işinize gelirse...
bireyin sınıfı geçtiğinde sadaka niyetiyle aç bir köpeğin karnını doyurma durumu.
alt sınıftan üst bir sınıfa geçen bireyin ya özentiden ya da korunma- saygı duyulma amaçlı olarak köpek beslemeye başlamasıdır.
insanlar istedikleri hayvanı sevmekte, beslemekte özgürdür. ancak başkalarına zarar vermemek şartıyla. biliniyor ki bazı laboratuvar mahsulu katil köpekler ( rotweiler, pitbull gibi.. ki doğada böyle canlılar yoktur.) ceza kanununda yeri olmadığı için saldırı ya da savunma amaçlı beslenip barındırılıyor. ancak devlet bu duruma izin vermemelidir. mesela ben apartman dairesinde ya da bahçesi etrafa açık küçük evimde bengal kaplanı besleyememeliyim. ha, benim yüksek duvarlı özel villam olur, o başka! o zaman ister kuduz köpek besle ister puma!
ceza kanununda yeri yok diye bana bişey olmaz da sanma! geldiğin alt tabakaya, yırtık bir atletle, bir gecede öyle bir dönüverirsin ki aklın almaz!
(#13202321)