bugün

sınava çalışan bünyenin verdiği molanın, bir şekilde saatler bulması durumudur. şöyle açıklayayım.

+ oh dur bi' çay içeyim, biraz bisküvi yiyeyim, rahatlayayım devam ederim çalışmaya. hem kırk beş dakikadır çalışıyorum, okulda bir ders kırk beş dakika zaten. oh oh.

kırk altı dakika çalışsa hayatı boyunca bir daha ders çalışmaz, hayata küser lan bu.

+ oh dur az bilgisayara bakayım ne var ne yok.

bisküviyi yesene olum ne bekletiyorsun orda?

+ oo saat geç olmuş bi' duşa gireyim, çıkınca çalışırım.

tabi tabi, banyodan çıkar çıkmaz manda gibi uyumazsan şerefsizim.

+ ğaaauğğ (esneme efekti) uykum geldi sıcak suyun altında. saat kaç, oo bayağı geç olmuş. şimdi erken yatayım yarın erken kalkar çalışırım.

siktir lan ordan. sabah okula geç kalmamak için ayakkabı bağcıkların çözük halde dışarı fırlayacaksın, biliyorum.

+ ohaa okula geç kalıyorum. sınav beşinci ders zaten, teneffüste çalışırım.

teneffüslerde kola kutusuyla maç yapmaz veya uzun eşek oynamaz da ders çalışırsan, hoca seni yüzle geçirecek, bak ben kefilim.

+ lan son teneffüs... bir ders kaldı sınava. artık çalışsam fayda sağlamaz, aklım karışır iyice.

+ anaa otuz almışım. kahretsin. neyse ya ikinci sınavdan yüz alsaam, altmış beş gelir ortalamam. üç, orta demek. iyi iyi. ortalardayım. hehe.

tabi tabi, yüz alıcan. not ortalamasını hesaplarken ikinci yazılısını yüz almayan bir tek öğrenci görmedim ben hayatımda.

devam etmek istemiyorum, elim ayağım titriyor.

/ kızım koş kolonya getir babana.
1) mola verilir...saat 17h00'da tekrar ders başına oturulacaktır
2) saat'e göz atılır ve saat 17h01'i gösterir
3) neyse peki ozaman 17h30'da başlarım diyerekten molaya devam edilir...
4) saat 17h32 olur..

vs vs
aşırı dakik öğrencinin verdiği moladır bir de. saat başında başlamalıdır ödeve, öyle gidip de 13.08'te başlayamaz, 13.30 olmalıdır, ki olmaz, 14.00'e kayar.
bir de hiç ders çalışmayıp hiç bitmeyen molalar veren öğrenciler vardır. onları canlık mertebesinde nereye koyacağımı bilemiyorum.
an itibariyle 1 saat olan molayı azimle tembellik edip 2 saate taşımaya başladığım durum.
(yerim iletişim tarihi'ni bee!)
insanın sınava çalışırken verdiği molanın dakikalar değil de, saatlerce sürmesi durumudur.
(bkz: yaran başlıklar) .
sınava çalışırken sıkılınca sadece bir bardak çay içmek için verilen moladır .
-ama hiç bitmez saat gece 12 olur sınavda uyumamak için yatağa girilir.
sürekli şu saatte kalkıp kesin çalışmaya başlıcam denilerek sürekli ertelemektir.

+kanka film ne zaman biter?

-15 dakika sonra

+tamam 19.30'da kalkarım.

2 saat sonra;

+kanka bu son oyun olsun

-tamam son oyun.

+21.30'da çalışmaya başlarım artık.

3 saat sonra;

+oğlum muhabbet çok sardı sabah çalışırım sınava.
Öğrenci psikolojisidir. Normaldir. Savunma mekanizması kullanarak; içinde bulunduğu durum ve gerçekleştirmek zorunda olduğu ders çalışma eyleminden kaçmaktadır.