bugün

geçtiğimiz hafta gene işe gitmek için erkenden yola koyulmuştum. her zaman ki gibi dolmuşa binip işin yolunu tuttum. dolmuşla yaklaşık bir kaç kilometre ilerledikten sonra bir öğrenci bindi dolmuşa. o günde sbs sınavının 2. oturumu vardı. kardeşim de o sınava girdiği için biliyordum ve sivil geliniyordu. okul kıyafeti giymek zorunlu değildi. neyse çocuk dolmuşçuya ücreti ödemek istedi ve öğrenci olarak 1 tl uzattı. buraya kadar her şey olağandı. birden dolmuşçunun sesiyle irkildim. ''ne öğrencisi kendine bir bak, üzerinde daha öğrenci kıyafetin yok'' diye bağırdı. ardından ''elli kuruş daha ver'' dedi. çocuk ise geri '' abi öğrenciyim kıyafet serbestti bugün'' dedi ama bu şerefsiz dolmuşçu ısrar ederek çocuğu paranın geri kalanını vermesi hususunda zorladı. çocuk ise param yok deyince adeta çıldırdı. sanki onu 50 kuruş kurtaracaktı. bu şerefsizliğe daha fazla katlanamayıp, çocuğun parasının üzerini tamamladım. hatta geç bile kalmıştım. keşke daha önceden verseydim de muhabbet bu kadar uzamasaydı. bu çocuğun morali de bu derece bozulmasaydı. küçücük bir çocuk bu, yani öğrenci olsa ne olmasa ne. öğrenci olması için illa üzerinde klasik bir bez parçası veya elinde defter kitap mı olması lazımdı. hayatının belki de en önemli sınavına girecek olan bir çocuğun, bu gününde böylesine moralinin bozulması gerçekten gerekli miydi ? bu şerefsizlik, bu adilik değilde nedir. umarım bu görgüsüz hayvanlar yüzünden o çocuğun geleceği etkilenmez.
ogrencinin cokta seyinde olmayacagini dusundugum dolmuscudur. siktiri cekip isine bakmistir. moral bozmaya degecek dolmuscu degildir.