bugün

haleti ruhiyesini anlayamadığım öğrencidir. nihayetinde görecek hoca o kağıdı. hem görse belki yorum yapar bişey söyler. belki çekindiğinden yapıyordur. belki de farkında değildir yaptığının. stresten.
sınavda çok saçmalayan öğrencinin yaptığı eylemdir. en azından hoca o kağıdı görüdüğünde bu kim diye araştırmayacak, kim olduğunu bilmeyecektir. orada görmesi karizmayı çizer.
kopya cekendir.
kağıdının altına kopya koymuş öğrencidir.
bu öğrencinin sınav sorularına verdiği cevaplar yanlıştır. hatta, baya baya sallamıştır. "hoca şimdi görmesin, okurken görür. şimdi yüz yüze bakıyoruz. rezil olmayayım." düşüncesindeki öğrencidir. hoca, kağıdı sonunda görecektir, sonuçta rezil olunacaktır ama evde görsündür.

(bkz: aa benim lan bu)
doğru cevabı yazıyor olsa bile hocanın gelip de burnunu sokmasına mahal vermeyendir.

lise sondayken başıma gelen gibi;

hoca, matematikte sınıfın en başarılısı olarak muamele yapar ve gözlüklü bir danayla en arkaya oturtur bizi. sınav esnasında gelip gidip kağıda bakarak;

-nıç nıç. olmamış, sil onu sen.

deyip deyip gitti ibnetorrent. tabi gözlüklü inek bizim kağıdı kesiyormuş haberimiz yok. hocanın tüm "sil, yanlış olmuş" dediği cevapları geçiren gözlüklü danamız 50 puan, hocanın tavsiyelerine kulak veren şahsım 10 almıştır. zaten arabasını üstüme sürmesinden anlamalıydım hocanın niyetini. bana bak hoca, bu bana son kazığın olsun!
aynen başıma gemiştir.
büyük bir şehvetle soruları cevaplıyorumdur ve başım kağıda pareleldir.hoca gelir ayağa kalk der ve konuşma devam eder:
h:hoca b:ben
h:kalk ayağa ne yapıyorsun
b:hocam gayet temiz duygularla soru çözüyordum ne oldu.
h:yalan soyleme ya kendine de mi saygın yok
b:hocam kendime saygım olduğundan sizin gibi insanlara hala cevap veriyorum.
h:çık dışarı ifadeni disipline verirsin.
b:ben bole hocanın annesine sövsem ne fayda zamanında biri sövmüş bak bu olmuş.
öğrencinin kağıdı göstermemesinden çok hocanın sınav sırasında kağıda bakmak istemesi tuhaftır. öğrencinini konsantrasyonu bozulabilir mazallah.
sınava kadar kağıt benim kağıdımdır, sınavdan sonra al senin olsun denilecek hocadır.

(bkz: göstermem de elletmem de)
sinav sonunda kagidini verirken de zorluk cikarir bu.. manyaktir cunku.

- versene evladim su kagidini.. hadi bitti sinav.

+ hocam vermiyim.. elimde bakin..

- geri zekali misin cocugum sen?.. kagidin neyine kiyamiyon anlamadim ki..

+ kagida degil hocam kendime kiyamiyorum..

- niye lan.. aa bos mu lan o kagit?

+ ehu.. hocam cok acaip ront vardi iki sira onumde.. valla ona dalmisim..

- lan ben de diyorum bu niye kapandi kagida da gostermiyo..

+ hocam simdi rontlarken siraya kapaklaninca gorus acimi daha..

- tamam lan kes uzatma.. sapik herif.
hocanın bu uyuz tavrına uyuz şekilde cevap veren öğrencidir. oh olsundur. bakmasın kardeşim dikkat dağıtıyor.
büyük ihtimalle ya arkadaşıyla kağıt değişimi yapmış ya ileride kağıt değişimi yapacak ya da sınav kağıdının altında kopya olan öğrencidir.
kağıdı boş olan veya çalışmadığı için hemen o anda uydurduğu fantastik formüllerle soruları çözüyormuş gibi yapan öğrenci.