bugün

özellikle üniversitede, vize ve final dönemlerinde ders çalışmamak için daha önce yapmaktan keyif alınmayan aktivitelerin yapılmasından büyük zevk alınmasıdır.tv'de daha önce hiç izleme gereğinde bulunulmamış programları, dizileri zevkle izlemek, hatta temizlik yapmak gibi aktivitelerdir ilk aklıma gelenler...
beyin uyuşmasından kaynaklı,algılama azalınca sorgulama yetisi okadar güçlü olmuyor.
(bkz: caizdir)
televizyondaki bir reklamın bile cazip gelmesi.
kesinlikle football manager için geçerli olan durum . o ne cazibedir öyle .
bulaşıkları biriktirip umurunda olmayan insanın o gün orayı temizleyesi gelir iştahla bulaşık yıkar, ev temizler.
(bkz: i wanna rock)
sinemaya gitmek, evde içip içip sızmak, akşam barda eğlenmek gibi normal zamanda rahatlıkla yapılabilecekken yapılmayan eylemlerin sınav döneminde çok çekici gelmesi durumu.
uyumak, en cazip geleni bu.
bir türlü gözüne uyku girmeyen tiplerin, sınav döneminde yaklaşık 12-13 saat uyuması da bir örnektir.
(bkz: her şey)
sınavdan sonra 2-3 gün hiç ders çalışmamak da bir örnektir.
buzdolabi
köpekler bile uyurken sen çalışıyosan...
göt tutuşunca herşey cazip gelir (bkz: mecburiyet)
ben, keyfim ve kahyası durumundan ben, yusuf ve yusuf durumuna geçme, sınırsız doz kafein alımı patlaması, görsel uçuş modları esnasında ders çalışmaktan başka alakalı alakasız herşeyle iciğine ciciğine kadar ilgilenme durumudur. Yurtta kalanların kendilerini ders çalışmadıklarından ötürü doğan vicdan azaplarından kurtarmak için ''cık cık dolabın haline bak.. resmen dolap dışarı taşıyor.. '' gibi cümleler sarfedip dolaplarını temizlemeye başlamaları.. (başlangıç saati: 19.00 bitiş saati: 22.45)
sonrası..
' of uykum geldi nasıl da yoruldum.. e koca dolabı tek başıma toparladım.. en iyisi uyumak ' *
ders çalışmak hariç her şeyin cazip gelmesidir.
normal zamanlarda burun kıvrılan biküvinin yiyecek bişey yokmuşcasına cazip gelmesidir.
aslında böle birey yok. herşey zaten caziptir fakat sınavlar yaklaştığında siz ne kadar vurdumduymaz olsanıza da beyniniz size sınavları düşünmeniz için elinden geleni yapar. yani size sorumluluklarınızı hatırlatır. bu yüzden siz sanki sınav zamanı aklınıza gelen rutin şeylerin daha çok aklınıza geldiğini zannedersiniz. (araştırmamda kullandığım denek için bir dakikalık saygı duruşu)