bugün

sözlükte çok vakit geçiren yazarın ya da okurun, sözlüğün etkisinde kalması dolayısı ile yaşadığı birtakım aksaklıklardır.

örn.

- basit bir konuşmada, bkz.lı verilen örnekler.
- çoğu cümlenin sonuna -dır, -dir gibi ekler getirmek. v.b.
uludag sozluk un hayata etkileri gibidir.
kişiyi günlük hayatın dumursal olaylarına karşı sözlük bakınızlarıyla ayar vermeye iter.
forumlarda da swh ve bkz yazıyorum artık.
arkadaş: pampa okula geliyon mu bu hafta?
yazar: o nedir emo gibi orjinali için (bkz: kanka)
arkadaş: zönk.

anne: hadi yemeğe...
yazar: anne bi git be dedirten durum.
anne: zönk.
sms veya herhangi bir facebook iletisi yazarken noktalama işaretlerine ve yazım kurallarına dikkat etmek. (bunun için sağ ol sözlükcüğüm.) herhangi bir gülen surat vs. kullanmamak bir de son zamanlarda garip davranan birini gördüğümde yazık la kimin çocuğuysa şeklinde tepki vermek.
normal olan. evden çıkarken bilgisayarımı kapatırken farkettim sözlükte 3 saat 52 dakikadır takılıyormuşum. arkadaşımla dışarı çıktık, piknik yapacağız kendi çapımızda ve konuşma türümün şu şekilde olmasıyla artık tamamen sözlük kafalı ilan edilmiş oluyorum.

- uh, çok yoruldum.
+ saçma sapan yerlere yapılan merdivenlerin yoruculuğu.
- sigara ister misin?
+ yürürken nefessiz kalma nedenleri.
- hadi oturup yiyelim. keşke ekmek de alsaydık şu marketten.
+ paketlenmiş ekmeklerin pahalı olması.
- bi siktir git denilen sözlük yazarı modeli!
+ mavi ekran.
dır dir ekini bkz ları fazlasıyla kullanmak her karşılaşılan soruyu başlık olarak algılama psikolojisi ve mesajlarda virgülden sonra bırakılan boşluk.
" an itibariyle " söz öbeğini sıkça kullanmaya başlamak.
bkz verme isteği en belirgin olanıdır. arkadaşlar konuşurken bir kaç saniye duraklayıp, ııı şey işte demekle sonuçlanıyor.
Bakınız vermek.
gönderdiğim ve aldığım mail sayısı günde ortalama 350 falan. ve amına koduğumun sözlüğü yüzünden her seferinde bkz. vermeye yelteniyorum.
normal insanların içinde saklı kalan troleri görmeye çalışıyorum bu görüntünün altında ne manyaklıklar saklı hayli manyakça olsada keyifli.

eksi butonu olsada eksilesem değim konuşmalarda ise zorlanmak .
O kadar çok bozuk cümle, imla hatası görüyorsunuz ki düzgün bir türkçeniz varsa kesinlikle bozulmaya başlıyor.

Dahi konusundaki de da'da çok hassas olan ben son birkaç seferdir yanlış yazarken yakaladım kendimi, utandım. Psikolojide bir adı vardı ama unuttum yani gerizekalıları ilerletmeniz beklenirken onların sizi geriletmesi durumu.
-örnek olay incelemeleri sınavı açıklandı mı?

+ benim 35 aldığım sınavdır. evet.
toplantıdayken patron ve şefin arasında geçen konuşmada aklımdan geçenler;

p: o firma hakkında ne düşünüyorsun?
ş: işlerini iyi yapıyorlar gibi ben sevdim.
içses: (bkz: seviyorsan git konuş bence)

p: zartunyan firmasının ruhsatı neden gecikti adam arayıp duruyor?
ş: adam sürekli bizi arıyor, ben ne uğraşcam abi yapı denetimin ilgilenmesi gerekir, onların işini de mi ben yapayım.
içses: (bkz: adam haklı beyler)

p: zımbırtı inşaatın şantiyesine ceza gelmiş.
ş: adam 1.5 metrelik subasmanı yapmamış ki tutanak yer tabi ben olsam ben de ceza yazarım.
içses: (bkz: vay anam vay neler dönmüş serhat ya)

p: zibidi müteahhitlik kalan bakiyesini ödedi mi?
ş: yok abi yaa bi de telefonlara da cevap vermiyo mail de attım ama ses seda yok.
içses: (bkz: vurduruyordur) * *
Günlük hayatta konuşurken cümlenin sonuna “evet” i yapıştırmam.