sözlük insanın benimsediği unsurlardan biri. yeni dinlemeye başladığınız rock grubu gibi.aman kimse duymasın benden başka, uff son şarkımız süper olmuş gibi. sözlükte öyle. reklam almazsa falan üzüldüğüm oluyo. reklam alınca yuppi artık paramız var diyorum. sağda solda arkadaş arasında sözlüğü övüyorum. "girin bizim sözlüğe, zaman geçirin süper" falan dediğim oluyor.

böyle bir benimsemişlik sözlüğün en süper, en birinci olması isteğini uyandırıyo bünyede. diğerlerni geçmek gibi bi durumdan bahsetmiyorum, hatta kalifiye olduğu sürece ne kadar çok sözlük olursa o kadar iyidir bence. o kadar çok insan düşündüklerini paylaşabiliyordur. bu sözlüğün "güzelleşmesi" isteği son zamanlarda kafada daha farklı daha önemli bir yer aldı. bunun nedeni de tabiki gelişen bir takım olaylar.

çok sevip takip ettiğim bir yazar olmamasına rağmen çok büyük bir kitle tarafından çok sevilen, beğenilen, takip edilen bir yazarın aramızdan ayrıldığına şahit olduk geçenlerde. vaudeville for vendetta gitmeyi, başka bir yerde yazmayı tercih etti. kimsenin çıkıpta "ya bu adam niye gitti, neden gitti" dediğini görmedim, istisnalara bir kenara koyuyorum tabi. bi sözlük kamuoyu oluşmadı bu konuda. e hani çok seviyodunuz, üzülmediniz mi, merak etmediniz mi? bir çok kişinin aklına o gelirdi ulu dendiğinde. e ulu bişey kaybetmiş olmadı mı o gidince?! bence tabiki oldu. artık bizi başlıkları açmaya bile gerek duymuyacak seviyeye getiren troller, canım trollerimiz bile gitse, sözlük birşey kaybetmiş demektir.

geçenler facia olarak betimlenen,kimilerince de müthiş desteklenen bir reklam olayı yaşadık. bellki olay dengesiz. biri facia derken biri destekliyorum diyorsa, kesin bir kanaat, net bir doğru yoktur bu olayda demektir. ammavelakin bir yanlış olduğu gerçek. şudur ki, eğer bu olaydan sonra rapper ninja adlı güzide insan, yine sözlüğün sözlük olmasında emeği olan bi insan, ben daha da buralarda duramam deyip kendini dağlara vuruyorsa, birileri çıkp bişey diyebilmeli. karmasıyla ortalığı yakmış bi adam, belliki sevilen.. ama yine ses yok. ses ne modlardan, ne yazarlar dan geliyo.

moderatörlerin etliye sütlüye karışmayan bi tavrı olduğuna inanıyorum bu sözlükte. en azından gelişmeleri yakıp bişeyler demeliler. bize açık olmalılar. biz ki apolitikleştirme çabaları sonuç vermiş bir halkız. şehrimizin temsilcisini, oy verdiğimiz vekili bilmeyiz, 3 5 selebriti dışında. bi partiye oy veririz. o da işe yaramaz gerçi, burda sam amcanın sözü geçer. ama şu ortam fikirlerin özgürce paylaşıldığı, zıt kutupların ister istemez bir arada bulunduğu ve birbirlerini ancak fikirleriyle susturabilecekleri bir ortam, ki bu da burayı sevme nedenimiz, am acaba bu yazıdan sonra bi mod çıkıpta bana son zamanlarda şunlar şunlar oldu, reklam olayı buydu, şu şuydu, ilginize teşekkürler diyecek mi? tabiki hayır. belkide önyargılıyım ama.bayramımızı kutlamaktan başk gelişmeleri yakmaya üşendiklerini ben burda bulunduğum sürece gördüm. şimdi bu reklam olayı bir kırılma noktasıyken bişeyler söylemek lazım. lock dün artık ben gidiyorum diyenler arasına katılmış. tanımam etmem, deli gibi okuduğum biri değil. ama eski bir emekçi yine.3 kişinin online olduğu zamanı biliyorum diyo adam daha ne desin. ayaklı tarih kitabı gibi. diyoki kendileri bi anket yapsan olmazmıydı reklamdan önce. çok mantıklı. hadi burda kararları biz alırız diyosan. başkalarına rezil olmamak için başkaısndan örenmemk için, en aından haber verseydiniz ki bizde "biz zaten biliyoruz ki olum" ,"bize sordular tamam deik biz" diyip savunmaya geçebilseydik.

sözlük belliki bir noktaya gidiyo. iyi mi kötü mü bilmiyorum ama ümidim iyi olması yönünde. ne burdan gitmeye cesaretim var, ne bu benimsemişliği kolayca kaybedebileceğime olan inancım. biliyorum sözlükte bir çok dost var. burda tanışıp görüşen koklaşan. ve bir çok eski var. grand ekinoks mesela. eskilerden. çıkıp bişeyler söylese ya. o karmaya daha fazla zeval de gelmez zaten. oh miss. istediğini söyle. sözlükte bir "rütbe" olması gerektiğine inanıyorum. düşük rütbeyi ezip postal boyatacak bir rütbe mantığı değil ama. ben şurda bulunalı bir yıl dolmadı daha. ama 3 yıldır 4 yıldır burda olan var. hani evim gibi oldu derler ya, ciddi ciddi öyle. evini döşemez bu adamlar ama sözlüğün temasını ne osa iye kırk kere düşünür. göz zevki ya. işte şimdi o rütbelilerin birleşip ir şeyler demesi lazım bence. bir fikir üretmeleri. ürettikleri fikirleri bir başlık altında paylaşmaları belki de ve moderatörlere iletmeleri lazım. modların bizimle konuşup sözlüğü geliştirmekle ilgili fikirlerimizi almaları lazım.

belki saçmalıyorum diyorum ya, benimsedim işte. iyi bir yere gitsin istiyorum. bunun önündeki engelinde iletişim olduğunu düşünüyorum naçizane. bakalım bişeyler değişecek mi izlicem. umarım bir gün "ben gidiyorum sözlük, gülerek değil ha, üzülerek gidiyorum" diyenlerden olmak zorunda kalmam.

not: entry deki şahısların hiçbirine telif ödemedim, ve de izin almadım. biri çıkıpta mesaj atar benim adımı sil derse tabiki, normal olduğu üzre silmem. heralde emin değilim. *

edit: gelişmeler ışığı bi yandı. ne hoş hep yansa ya. aşınmaz heralde. bilgi edinme hakkı mı ne oyle bşey warmış diolla.
(bkz: inci sözlük)
(bkz: sözlük hakkında ciddi ciddi analiz yapan yazar)
(bkz: g noktası)
(bkz: vaka-i vakvakiye)
(bkz: hela kapısı)
(bkz: sözlüğün bittiği yerdesin)*