bugün

sanal sözlükler üzerine oniki yıldır yaptığım sosyolojik arıştırmayı yakında kamuoyuyla
paylaşacağım. fakat önceden bir kaç bilgi sunmanın yararlı olacağını düşünüyorum.

bir insan sözlükte neden yazar? kendini niye buralara atar? elbette var olabilmek, kendini
tanımlayabilmek, sanal da olsa bir mecrada kendine güvende hissetmek için. çünkü diğer alanlar kapalı. yaşama şansları yok. sosyal hayatın her alanında itilen, ezilen, ikinci-üçüncü sınıf rollerde sürünen kim varsa sözlük yazarı. sözlük yazarı profilini yakından inceledim. bir çoğu apaçi. varoşlardan kopup gelmişler ve de geldikleri zümrenin havasından kurtulmak istiyorlar. bu nedenden ötürü kendilerini sanal sözlük denilen platformlarda tanımlama ihtiyacı hissediyorlar. görgüleri bilgileri artırarak diğer tabakadaki insanlarla sanal da olsa aynı karede yer alabilmenin derdindeler. bu konu geniş. elimde derin veriler var. sonra paylaşacağım.

ancak olayın erkek boyutu gerçekten çok trajik... yahu sağlıklı bir erkek yapacak onca şey varken
oğlan gibi sözlükte yazar mı? "Yabgu" gibi özel yeteneklere sahip ise yazabilir. o istisna. fakat genel anlamda bir erkeğin sözlükte sürtmesi cinsel yetersizliğe işaret. iktidara sahip olmamasına. bunu yazarak atmaya çalışıyor, ki hakikaten çok acı bu. Bir de bit çoğunun iktidara düşman olması düşündürücü bir durum.

şu ana kadar 4 tane sözlük yazarı erkek tanıdım. bunların ikisi oğlandı. çenelerine geçirip sokak
lambasının orada epey hırpaladım. diğer ikisi ise iktidarsızdı. kendileri söyledi bunu. seks
yapamamın sıkıntısını sözlükte atıyoruz dediler. yahu maçtı karı kızdı kahveydi ark'la takılmaydı
işti hatta televizyondu bunları yapmayıp, karı gibi çayını alıp sözlüğün başına gelen erkekten ne
beklenebilir ki? gerçekten sizce de bir tuhaflık yok mu? sanal sözlük erkeklerinin hepsi kalitesiz.
kızlarının da farkı yok gerçi de, konu o değil. hem genel anlamda kızlara laf atan bir oğlan
olmadığımdan bu konuya girmiyorum. fakat tartışılması bile gereksiz bir cümle bu. tıpkı
erkeklerin en posası, çöpü, sözlük yazarıdır gibi.
iktidarsızlıklarını kabul ettikleri için cumartesi günleri kadın giysileri giyiyorlar.
(bkz: sadece erkeklerin anlayabildiği cumartesi olayı)
yüzde 2.23 lük oyumuz ile muhalefete devam.
4.

Ben iktidarsızsam eğer iktidar sahiplerinin partnerlerine Allah yardım etsin.

Ent.