bugün

sapıkça başlıklar açıldığını görünce insanın aklına gelen sorudur.

sözlükte bazen görülen sapıkça başlıklar ve entryler görünce ister istemez düşünüyor bu insanlar nasıl çocuk büyütür diye...
sokağa salıp selpakçı bebe imparatorluğu kurma şeklindedir.
(bkz: çocuk bu düşe kalka büyür)
sözlükte takılıp çocuğu ihmal ederek. dolayısıyla bir dadı tutarak.
kız babası ise; "bırakırım dışarı, dönerse benimdir; dönmezse elindir" mantığı ile hareket edecek insanların büyütme şeklidir.
çocuk yetiştirirken takıldığı konularda sözlükte başlık açıp cevap arayabilir, malum bir çok cevap alacağından dolayıda yetiştirceği çocuk çok kişilikli biri olabilir.
(bkz: saldım çayıra alahım sen yardım eyle)
(bkz: sözlükteki yazarların çocukları)
(bkz: töbe töbe)
suladıkça büyüyor bizim ki...
odana git yaptıklarını düşün cezalısın.
büyüdüğü gibi.
(bkz: enlarge your çocuk).
sürekli etrafında dolaşmak. asla yalnız bırakmamak. eğer hareketli bir çocuksa sırtınızı döndüğünüzde bir yaramazlıkla karşı karşıya kalırsınız. bazı bebekler mutfaktaki dolabı açıp yağ şişesini döküp içinde yüzme potansiyeline sahip olabilecek kadar yaramazdır.
yetmezmiş gibi artık beşiği bırakıp iki koltuğu birleştirip yatırırsınız çocuğu, zira kendisi çok deli uyumaktadır. sözde bebek işte, zamane bebeği ya da çocuğu herneyse.
küçükken bebeğine mama yedirirken ağzını açan komşu kızına gülersiniz, aynı şeyi siz de yaparsınız ama.
daha bitmedi... bamya, fasülye gibi sebzeleri, bir miktar yoğurdu, yumuşak ekmeği küçük bir kaseye koyar, bitesiye, zorla yedirirsiniz çocuğa. tabii karnınız çatlar.
insan doğurduğu için, onu hep insan görerek, insan olarak davranarak... anlamaz çocuktur mantığını hiç gütmeyerek. herşeyi anlayabildiğini, her zaman açıklama beklediğini bilerek... severken de çocuk olarak severek, oynarken çocukla oynayarak.
bir bölümü ahlaki yönden sıkıntılı olacaktır.
erkek olursa 'naber lan hayta'
kız olursa 'söyle güzeller güzeli'

biraz cinsiyet ayrımcılığı oldu ama.
saldım çayıra, mevlam kayıra.
yazmissabozmakolmaz ile tatlı-sert. artı cinsiyet ayrımı yok.
aşağıdaki görselde özetlenen büyütme şekilleridir:

görsel