bugün

sözlükler aleminde var olan katı kurallar ve formatlar sözlükle haşır neşir olan kullanıcıların günlük yaşantılarına öyle ya da böyle yansıyor. bu durum bazen öyle bir hal alıyorki, insanlarla diyalog kurmak neredeyse imkansızlaşıyor. örneklerle açalım biraz konuyu...

örneğin tanım kuralı. bildiğiniz üzere tanım içermeyen entrylerin büyük çoğunluğu siliniyor ve her şeyi tanımlama güdüsüne giren yazarların bu davranışları iç güdüsel olarak da olsa günlük yaşantısına yansıyor.

iki arkadaşın karşılıklı konuşması;

- abi, bugün hayatımın aşkıyla tanıştım.
+ hayatının aşkını bulduğunu sana kişi saçmalaması.
- ne diyon be sen?
+ ne dediğimi anlamayan ya da anlamaya kapasitesi yetmeyen kişinin soru tümcesi.
- zikerim ha!
+ cinsel tercihini erkeklerden yana kullanmış bünyenin, popom üzerindeki fantazilerinin ağızdan dökülme şekli. (bkz: ibne)
- şimdi avuna kodum senin. çotanakkkk
+ burnumun kırılmasına sebeb olmuş yumruk sesi. (bkz: çok acıyo be sözlük)

bir de başlık açarken uygulanan 50 karakter sınırı var tabii. kahramanımız bu kez bir lokantada oturmuş ve sipariş vermeye çalışmaktadır.

- bana bi kola, bir porsiyon patates, bir posriyon d
+ beyefendi, siparişinizi bir daha alabilir miyim?
- bi kola, bi porsiyon patates, bi porsiyon da az p
+ yine anlayamadım ama.
- kola, patates, bi porsiyon da az pişmiş soğansız k
+ hadi ama kardeşim, bi sipariş verecen anamızı ağlattın be.
- 50 karakteri geçtin, mod musun?
+ verecen mi siparişi?
- az pişmiş soğansız köfte ver bana.
+ kolayla patates iptal mi?
- iptal mına koem iptal.

arkadaşından dayak yiyen ve aç kalan kahramanımıza son darbe ise annesinden gelir...

- oğlum, al şu alışveriş listesini markete git.,
+ tamam anne. hımmmm. bir kilo patates yarım kilo kaşar üç kilo mandalina bir kilo domites birde 3 ekmek. gelirkende evin aidatını yatır.
- sen daha burda mısın?
+ ya ben bu imla ve yazım yanlışı dolu listeyle alışverişe gidemem.
- ?
+ ne alınacakların arasına virgül koymuşsun, ne dahi anlamındaki - de ekini ayırmışsın. üstüne üstlük anlatım bozukluğuda hat safhada. kesin silik olursun sen.
- neee anneye silik dedin ha? ben sizin için yıllarca saçımı süpürge edeyim karşılığında gördüğüm muameleye bak. allah cezanı versin emi.
+ anne, yanlış anladın ya.
- anneler yalnış anlamaz.
+ yalnış değil, yanlış. lanet olsun tutamıyorum kendimi.
- seni doğurcağıma taş doğursaydım emi!

hayatımı ziktin be sözlük.
konuşurken bkz vermekle başlar. çok tehlikelidir.
bazen tam terside olmuyor değil hani. yani günlük yaşamdaki alışkanlıklar sözlüğe yansıyabiliyor. lan sevgili moderasyon; işin gücün yok mu kuzum senin? sabahtarı silik kutum ışıl ışıl parlıyor. ne bileyim, git altıncı nesillerle uğraş, fake hesapları sil, yemek ye, kahve iç. yap işte bi şeyler. özel mesaj atmaya korkuyorum lan yeminle sileceksiniz diye.
bastırılamamış duyguların dışa vurumu.
keziban ın günlüğü.
whatsapp ta konuşurken cümlenin sonuna nokta koyup boşluk bırakmadır.