bugün

şu bir gerçek ki bu sözlükteki yazarlar kendi görüşleri dışında bir görüşe sahip yazarları çekemiyorlar bu yüzden bir olaya buradaki yazarların bakdığı gibi bakmayan yazarın karması düşebiliyor. süper entyleri olup karması eksilerde olan bi sürü sözlük yazarı var bu sözlükte. neden karması düşük çünkü bu sözlükte farklı görüşlere tahammül yok. direk yersin seri eksiyi. gerçi o yazarlar karmalarının düşüklüğünü pek takmıyolar. kendi görüşlerini yazmaya devam ediyorlar. bu sefer diğer yazarlar daha da sinirlieniyorlar ve yazarın nick altına nefetlerini kusuyorlar. neymiş efendim trollmuş de ne dediğini bilimyormuş da. sözlükten atılması lazımmış da. lan sanane lan senin hoşuna gitmoyr diye sözlükten atılması mı lazım bi yazarın. sadece sen mi varsın bu sözlükte.

karmanın yazarın kalitesini göstermesi gerek. bazı yazarların karmaları bu nedenle çok yanıltıcı olabiliyor. uludağ sözlüğün gelişmesi için yazarların faklı görüşlere saygılı olmayı öğrenmeleri gerek. misal: deniz baykalın etek gitmesi diye bir başlık açıldıktan iki dakka sonra tayyipin etek giymesi diye bir başlığın açılması kimsye bir şey kazandırmaz. sadece sözlüğün kalitesini düşürür.
tanımı yapayım önce; karmanın gereksiz olması.

öncelikle insanların neye göre, nasıl oyladığına bakalım.

gözlemlediğim kadarıyla yazarlar bir entrye artı oy veriyor çünkü ya o entry kendi görüşünü yansıtıyor, ya yazarı güldürüyor, ya da yazarın işine yarayacak bir bilgi veriyor. eksi oy veriyor çünkü ya o entry sözlük formatından çakmayan bir yazarın entrysi, ya kendi siyasi, dini görüşüne tamamen ters, ya iğrenç espri barındırıyor, ya da yazarın canı sıkılıyor.

evet, kısaca, yüzeysel olarak bu şekilde kategoriye sokuyorum ben. siz istediğiniz gibi gruplandırabilirsiniz.

peki bence nasıl oylanmalı, ben nasıl oyluyorum? ("sen kimsin lan?" deme hakkınızı saklı tutun lütfen.)

bir kere bilgi içeren entrye kafadan artı oyu basıyorum. eğer entry kendi içerisinde bir görüşü savunuyorsa, hangi gerekçelerle savunduğunu güzel bir şekilde belirtiyorsa buna da artı oy veriyorum. "fikirlerinize katılmıyorum ama fikirlerinizi özgürce söyleyebilme özgürlüğünüz için canımı verebilirim." misali benimkisi. yeter ki fikirlerinizi adam gibi anlatabilesiniz. zaten yazarlığınızın kalitesi de burada ortaya çıkıyor.

eksi oyu da yukarıda yazdıklarımın tersine veriyorum.

şimdi, karma gereksiz midir diye soracak olursanız, evet gereksizdir. ama bizler onu düzgün bir şekilde kullanmayı öğrenebilirsek, entrylerde kalite ve içeriğe göre oylama yapabilirsek karma gayet faydalı bir araç olabilir.
(bkz: Adam haklı beyler)

Ilk entryde yazılanlar Sözlüğü yönetiyom sananlara okutulmali.
Doğru önermedir. Karma yalan söyler.