bugün

lûgat- i ehass.

nokta nokta ele alalım:

"türkçe olayı"

bu konuda mahlasını ch, sh gibi dizilimlerle süslemiş insanlara, yabancı dilden kelime devşirilmesine, yabancı kelime kullananlara ayar vermeye uğraşan insanlara değineceğiz.

gündelik hayatında türkçe ile ilgisi olmayan tarzancayı konuşan bireyler, sözlüksel bir ortama girdiğinde aniden değişir ve bakmışsın türkçemiz turkche olmasın feryatlarına bürünür, zira ne kadar samimidir? türkçe türkçe deyip, iki cümleden oluşan bir entry yazmaz, okullarda okutulacak anlatım bozukluğu örneği kotasında her gün yeni bir çığır açar. am sik göt meme günlük kelime kotasının 4/12' sini oluşturur. ama gel gelelim spekülatif, plasenk, süje... gibi kelimeler gördüğünde türkçeden bahseder, mahlası içerisinde ch,sh gibi bilimum karakterler bulununca türkçe türkçe feryatlarına bürünür, yazarın yazdığına değil mahlasına takılır falan komik. bu günlerin revaçta olan duyarlılıklarından biri bu. komik aynı zamanda, her neyse. bir kere şöyle böyle nick derken komiklik başlıyor oysaki nâm var lâkap var, mahlas var..

"küfür ettim, değişti dünya"

bu konuda ise şu terör, tecavüz, ekonomi vesaire alanda ve bunları yapan kişilere edilen küfürsel duyarlılığı ele alacağız.

hani sanılıyor ki ben bunlara sövünce bir şey oluyor. yok efenim"orospu çocukluğudur. " yok efenim "piçin önde gidenir." var böyle bir çok şey. ama bu sadece görüntüsel kirlilik. kafa tasının içinde bir omlet olmadığını kanıtlamak için bir fırsattır aslında bunlar. hani şu yüzden kaynaklanır de, yapanın bu tür cezaları çarptırılması gerekir de, çözüm yolu için ...... gibi bir değişim gerekir de. üret yani bir fikir üret göstermelik duyarlılık yerine. biliyoruz ki küfür ettikten on dakika sonra gidip başka bir başlık altında geyiğini yapacaksın, ne gerek var böyle bir gereksiz duyarlılık göstermeye.

"sözlükten kız kaldırmak, sözlüğe kız kaldırmak için giren yazar, sözlükten erkek kaldırmak, sözlüğe erkek kaldırmak için giren yazar"

evet bu da en janjanlı duyarlılık türü. sözlüklerden kız kaldırılmaz mottosu altında bir sözlük kardeşliği ilan edilir zaman zaman sözlüklerde.

peki bakalım bu sözleri edenlerin içinde, bir kızdan iki gram ilgi görünce yavşamayacak veyahut bir erkekten iki gram ilgi görünce içinin yağları erimeyecek kaç kişi var. sözlüklerin ilk kurulduğu yandan bu zamana sözlüklerden sevgililer de, evlenen çiftler de çıktı. hatta yamulmuyorsam ekşiden homoseksüel bir çift hollanda da evlenmiş idi.

sözlüklerden her hangi bir cinsin kaldırılması olağandır, çünkü otonom yazılar yazılmaz, duygu da katılır işin içine, zaman zaman karakter de yansıtılır, tanışıklıklar olur, zirveler olur, bir şekilde bir şeyler olur.

hani burada bu tür başlıklarda konuşup da, sonra bir zirvede, her hangi bir yerde sevgili olan yazarlarda mevcut. eğer ki konuşup konuşup çakma duyarlılıktan sonra bu tür bir şey görürsem çok fena kalp kırarım bu yüzden yapmayınız, yaptırmayınız.

tabi biliyorum, zamanla bu ibneliktir, şerefsizliktir cümleleri bir sevgili muhabbetinde "sözlükten kız kaldırmak sanattır aşkım ekiekieki" şekline dönüşür ki karaktersizliktir. bu yüzden tekrar tekrar diyorum arkasında duramayacağınız şeylerle uğraşmayınız.

--

ve böylece entry' imi de sonlandııyorum, elbet vardır şu an aklıma gelmeyen duyarlılık türleri başka zaman artık.

--şubat 14; 1876; boğaz; akheramosis

oradan geldim: http://www.sozlukeko.com/...rocess=eid&eid=900294