bugün

ingilizler tl bulamıyor, lazımsa göndereyim?

Sizde Bana sterlin gönderin. Birim olarak aynı olacak ama.
bu faizin yükselmesi o ülkeye yapılacak yatırımın ne kadar riskli olduğunu gösteriyormuş. yani sonuçta konu türkiye ekonomisinin battığının uluslararası bir sağlaması oluyor.
Londra'daki swap piyasasında Türk Lirası'nın gecelik faizi, yüzde 1.300'ü aştı. Geçen hafta yüzde 22 seviyesinde seyreden bu oran son iki gün içinde katlanarak yükseldi, 2001'deki ekonomik krizi sırasında görülen seviye yüzde 71'di. Son cümle durumu gayet içi açıklıyor aslında.
Hubel dölar al dersen 3-3.5k civarında dölar alabilirim. Hayır ah anlasam, al diyorsanız alalım kardeşim seçimden sonra uçacak diyollar.
sevgili yazar sen kalkıp kredi faizleri %30, swap faizleri %95 e çıksa ne olur dersen, ona kimse cevap ver-mez!

türkiyedeki faizler ap ayrı bir konu.

2 yıllık, 10 yıllık tahvil faizleri ap ayrı, swap faizleri ap ayrı, mevduat faizleri ap ayrı, kredi faizleri ap ayrı konular *

tl yi sömürmeye çalışanların kıçında mı patlamış bir bak bakalım 2 yıllık tahvil faizi 20 ye dayandı bugün. borsa 97 binde . sen tl likiditesini kısıyorsun ama adamlar borsadan parasını çekip o tl yi yine buluyor.

yapılan hamle doları düşürdüğü için olumlu, borsadan çıkışa sebep olması nedeniyle olumsuz.

edit: ilk etnryde "swap faizleri artınca batmışısız" dediğimi iddia etmiş. bir de gömlek örneği vermiş.

1.si batmışısız demedim. bunu nereden çıkartın ?

2.si gömlek örneğin yanlış. verdiğin örnekteki faizler birbiriyle alakasız şeyler. ortada mağazada ve benzincide satılan gömlek diye ortak bir şey yok. swap faizlerini "tl talebi olanlara" karşı yükselttiler. ülkedeki faizle ilgisi yok bunun.
hayatında yaptığı en karmaşık iş, internet şubesine girip vadeliyi bozdurup döviz almak olan şahısların diline pelesenk olmuş beyin yakan kavram.
bir kısım yazarların olumlu diğer kısım yazarların ise olumsuz gördüğü faiz türü. dakikalardır bakıyorum bakıyorum bir halt anlamadım. iki tarafta net bir şey demiyor birbirine giydiriyor.
"burda gidip istediğin bankadan en fazla yüzde30'la teminatın kadar kredi alabiliyorken ne diye yüzde 95'e çıksın"

aman allahım biz bu zırcahillerle mi muhatabız lan ? * aman yarabbim. nasıl bir analiz bu nasıl bir öneri bu ? aman ağam bize böyle akıl parçalayan argümanlarla gelme vallahi cevap veremiyoruz rezil oluyoruz.

tabii ya % 30 faiz varken %95 %300 ne ki *

umarım trolldür. yoksa yüz yılın salaklığı bu.

edit: aman ağam ne haddimize. cevap ne haddimize. kredi faizleri %30 iken swap faizsjakdzsdcs :D
swap'ın ne olduğunu geçtim kelime anlamını bile bilmeyen tiplerin dilinden düşmeyen rakam. Neymiş londrada swap faizleri yüzde95'e çıkmış onun için dolar düşmüş demek ki batmışız da bilmem neymiş.
Türk eğitim sisteminin çok okumuş mahsulleri için normal aq. Ne dediğini bilmeden kendinden emin bir şekilde konuşmak. burda gidip istediğin bankadan en fazla yüzde30'la teminatın kadar kredi alabiliyorken ne diye yüzde 95'e çıksın. Ha diyelim anlık bir görüntü oldu çıktı. tl'yi sömürmeye çalışanın kıçında patlamış demektir. Sana ne oluyor. düşen bir para için ne diye pozisyon kapatasın aq demek ki bir itlik peşindesin.

Edit: Şu cümleyi anlamayan beyin muhatap olmasın.
"burda gidip istediğin bankadan en fazla yüzde30'la teminatın kadar kredi alabiliyorken swap ne diye yüzde 95'e çıksın."

Mesela aynı gömlek gündüz mağazada 30 lira ama akşam benzincide 95 tl. Sen gidip her seferinde benzinciden alıyorsun ve kardeşim mağazadan niye almıyorsun diyeni saçma buluyorsun gibi bir durum aq.