O göcmenlerin hepsi mahcup diyiller. Aralarinda savasi firsat bilip kaynayanlar var. Eger o mahcup olan suriyeliler artistlik yapmayip da insan gibi dolassalar belki daha ciddiye alinirlar diye düsündüren baslik. Ha gercekten mahcup olanlar vardir onlara bisi denilmemesi daha dogrudur.
Suriyede vatanı için mücadele eden müslümanlar benim din kardeşimdir. Vatanını terkedip, mücadeleden kaçan soysuzlar, kardeşime ihanet eden kanı bozuklar bırak yardım beklemeyi, it muamelesi görmediklerine şükretsinler.
çok karışık bir mevzu bu.

suriyeli savaştan mı kaçtı, katliamcı fanatiklerden mi kaçtı, karısını, çocuklarını kurtarmak için mi, korkaklığından mı kaçtı? Neye zorlandı, neyle karşı karşıya kaldı?

hemen her gün karşıma suriyeliler geliyor. beraber anlaşamamanın, anlayamamanın zorluğunu yaşıyoruz. karşılıklı şekilden şekilden şekile giriyoruz. doktor-hasta ilişkisi bu, hissettiğim kaygıyı anlatamam.

parasal yardımı onaylamıyorum, zaten devlet yardım ediyor.

çok zor, ne yapılır, nasıl, bilemiyorum. kendimi onların yerine koyuyorum, inanılmaz bir açmaz bu. çocuğun hasta, yardım istediğin doktora derdini anlatamıyorsun. dillerini bilmediğin insanların arasında hayatta kalmaya çabalıyorsun.

gözlerinden, bakışlarından anlıyorum çaresizliklerini. elimden geleni yapmaya çalışıyorum. eminim ki bu durumda olmayı onlar da istemezdi.

Suriye bir dram, bu insanlar bir oyunun kurbanı oldular, "hakim olma" hırsının tutsağı olmuş birden çok zalimin oyuncağı oldular. Esad, ABD, rusya, iran, türkiye, işid, dahası... üzülmekten başka bir şey gelmiyor elimden.
rabbime şükürler olsun ben bu gruptan değilim çünkü ben hem suriyelilere yardım etmiyorum hem de kötüyüm * .
insanlara merhamet etmeyene, allah da merhamet etmez. bunu bilin, ona göre davranın.
bir tane bile suriyeli sokmadıklarına göre rize için ne demeliyiz sorunsalı.
Yok peygamber soyu yok allah dostu. Böyle böyle siktiler zaten bi farkedemedik sevgili troll.