bugün

Efenim geçmiş yıllarda spor toto süper lig'deki 4 büyükler olarak da bilinen Galatasaray , fenerbahçe , beşiktaş ve trabzonspor'un dışındaki diğer kulüpler brezilya'nın , arjantin'in 2. liglerinde top koşturan adı sanı duyulmamış , yetenek konusunda süper lig seviyesinin çok çok altında olan oyuncular transfer ederlerdi. Bir sezon içerisinde brezilya 2. liginden 13 futbolcu getirip sadece 1 sezon sonra o oyunculardan sadece 1 tanesini kadrosunda barındıran kulüpler de olmadı değil. Tabi verdiğim sadece bir örnek. Bu tarz bir çok olay gerçekleşti.

Ancak son yıllarda , yayın haklarından ve lig derecelerinden aldıkları para arttığından mıdır yoksa değişen futbol mentalitelerinden midir bilemiyorum ama bu konuda büyük bir değişim gözleyebiliyoruz. Eskiden anadolu kulüpleri ligde derece alıp para kazanmak yerine çok ama çok ucuza iyi oyuncu bulup ileride iyi fiyata satmayı denerler ancak bunu başaramazlardı. Şimdilerde ise avrupa'da top koşturmuş iyi topçuların anadolu kulüplerinin radarlarında olması ve bunları alabiliyor olmaları bana ayrı bir keyif veriyor. En basit örneği olarak webo. iBB yerine 4 büyüklerden biri almış olsaydı bomba transfer diye lanse edilebilinirdi.Ancak sessiz sedasız bir şekilde ibb'ye geldi ve oynadıkça ne kadar kaliteli bir futbolcu olduğunu ortaya koydu. Son yıllarda adı galatasaray ve beşiktaş ile sık sık anılan Andreas Isaksson ise spor toto süper lig'e yeni çıkan kasımpaşa'ya transfer oldu. Bursaspor için Toure adı dolaşıyor.Lualua'nın karabük'e transferi de aynı şekilde.

Açıkçası avrupa'nın üst düzey liglerinde , üst düzey takımlarında forma giymiş futbolcuları bizim ligimizde görmek beni oldukça sevindiriyor. Ligi daha çekişmeli bir hale getirdiği gibi maçları da daha zevkli bir hale getiriyor.

Bazı anadolu kulüplerinin de 4 büyüklere taş çıkarırmışcasına transfer dersi verdiğini de söylememe gerek yok sanıyorum.
güncel Önemli Başlıklar