bugün

* ekmeğini edebiyattan kazanmaktır.
(bkz: akıllı bakınızın yanlış kullanımı)
25 Nisan 1970

Selim gibi, günlük tutmaya başlayalım bakalım. Sonumuz hayırlı değil herhalde onun gibi. Bu defteri bugün satın aldım. Artık Sevin olmadığına göre ve başka kimseyle konuşmak istemediğime göre, bu defter kaydetsin beni; dert ortağım olsun. "Kimseye söyleyemeden, içimde kaldı, kayboldu," dediğim düşüncelerin, duyguların aynası olsun. Kimse dinlemiyorsa beni -ya da istediğim gibi dinlemiyorsa- günlük tutmaktan başka çare kalmıyor. Canım insanlar! Sonunda, bana, bunu da yaptınız.

oğuz atay

(bkz: bat dünya bat)
tutmaktır.
(bkz: acılara tutunmak)
sözlükcülere tutunarak yaşamaktan daha iyidir. git bi işe gir olum yancı olarak nereye kadar.
"Kuslara benzer kelimeler, odana dolarlar bir aksam. Nereden gelirler bilinmez. Kah ciglik ciglıgadirlar, kah sesleri isitilmez." der cemil meric.

hayata hatta tum hayatlara dair ne varsa, nereden geldigi bilinmese ve sesleri isitilse veya isitilmese bile o mechul goruntu altinda bile kisiligin onunde ne v kadar perde varsa aralar birer birer. her kalkan perde oz'e dair ipuclari verir. tutunulan her kelime bir can simidi olur bazen, bazen de siginilacak bir liman. en dar anlarinda, kabz hallerinin en derin sekilde yasandigi ve muzlim noktalarin cogaldigi durumlarda dolarlar bir aksam odana ve ortaligi nurefsan bir goruntuye bogarlar. her karanlik nokta, icinde yasama dair istek, arzu, bazen ihtiras bazen tutkular ve umit barindiran bir sozcukle aydinlanir....
hayatı tercüme etmektir.