bugün

satmaya çalıştığı ürün hakkında bilgi sahibi olmayan elemandır.

almayı düşünmediğiniz bir ürünü dahi almanıza sebep olabilir satış elemanları veyahut bir parça bir şey almaya girmişsinizdir, eliniz kolunuz dolu çıkabilirsiniz mağazadan. tatlı dillidir, sizi ikna etmiştir, daha sonraları tekrar aynı mağazaya gitmeyi tercih etme sebebinizdir.

ama bazıları deli eder insanı. iş tecrübesi yoktur kimilerinin ya da o mağazadaki ilk iş günüdür, heyecanlıdır, girgin değildir. size denk gelmiştir o ayrı. ha siz anlayışla karşılarsınız ya da daha deneyimli biriyle muhatap olmak istersiniz bilemem. ama bir de canından bezmiş, tüm sıkıntısı yüzüne yansımış elemanlar var, soru sorsanız dahi cevap vermeye üşenen.

özellikle züccaciyelerde irili ufaklı bir çok ürün göze çarpar. bazılarının ne olduğuna, ne için kullanılacağına bir anlam veremezsiniz. o ne, bu ne , o ne için kullanılır, ben onu şu maksatlı kullanamaz mıyım gibi bir çok soru sorar kadınlar. sormadan almak pazarlık etmeden kazıklanmaya benzer onlar için. sorulardan bunalan, müşteriyle diyalog kurmayı bilmeyen, ürünün ne işe yaradığını bilmese de yanındakilere sorup öğrenmeyi akıl edemeyen elemanda sakınca görmez bilmiyorum demekte.

kendisine yardımcı olan elemanları her daim sahiplenen kadın müşteriler, bilmiyorum yanıtını aldıklarında, sıklıkla azarlayarak, yol yordam öğretmeye çalışarak çıkarlar girdikleri mağazadan.
soruları bilmeyen satıs elemanıdır.
tutup kafasını duvara sürtesim gelir şahsen bizzat.
öyle ki yaptığın işi tam yapacaksın kardeşim! bir de bunların suratsızları vardır ki hiç çekilmezler.
işe yeni başlamış olan elemandır.
alıcı kişinin mağaza müdürüne, "bu eleman bozuldu. sağlamını gönderin." cümlesini söylettirecek elemandır.
+ rami kaç bunun?
- bilmem.
+ hıımm. ekran kartı modeli ne?
- bilmem.
+ hdd kaç?
- bilmem.
+ olum hiçbir şey bilmiyorsun.
- amk buzdolabı satıyorum ne rami, ne hard diski, ne ekran kartı?
+ aaa ben bunu bilgisayar sanmıştım. *
seni işten çıkartıyoruz bundan sonra nerede çalışacaksın sorusuna da bilmiyorum cevabı verecek olan elemandır.