bugün

(bkz: soru baslıga cevap entry girilmeli midir)
tehlikelidir. hem sübjektif, hem forum, chat tarzı, hem de tanımsızdır genelde. çaylak olacağını anlamak için fala gerek yok.
en güzel ifade eden, ironik bir entry olarak:
(#3247518)
göt kadar deliğe kol kadar nesne sokmak gibidir.
(bkz: şeklinde cevap verilesi soru)
"hadiii, yapmaaa sen de bunu istiyorsun bebeğim" denilesi.*
"entry girebildigime bakmayin, ben sozluk denilen seyden bir bok anlamiyorum" diye bagirmaktir ortalikta.
kimi sözlüklerde uçma nedeni, kimilerinde ise sıradan bir olaydır.
türkiye nin 403 milyar tl lik borcu nasıl ödenir başlığına entry giren yazarların nerdeyse hepsinin düştüğü hata. ama hiçbiri çaylak olmayacak iddiaya girerim.
(bkz: sozlugu forum sanan yazarlar)
sözlüğün bir türlü çözülemeyen bir sorunudur. çoğu zaman rastlıyorum silinmemiş eski entry'lere. şimdi bir örneği görmek için:
(bkz: hayat nedir ne değildir)
insani bir durumdur, soru sorana cevap verip aydınlatmak gibi içgüdüsel bir davranıştır.*
> aa muzaffer çaylak olmuş hacı!

< ben ona dediydim, soru başlığa cevap entry girme diye ama dinnemediydi!

> vay kerata vay, neyse döner inşaallah!

< inşaallah mı? haluk sen ateist değil miydin ?

> karıştırma hacım onu şimdi, sözlükte takılıyorum ben öyle, karizma olsun diye. hadi Allah'a ısmarladık, görüşürüz by.

< vay ipne vaaaay...
Soru başlığına yanıt girmek kaçınılmazdır. Çünkü entry anlamında soru tektir.
Örnek: Aşk nedir?
"Aşk" değil de "nedir" mi önemlidir bu başlıkta?
Yeni bir madde giren yazar "aşk" ile ilgili yazarsa yanıt anlamında olacaktır.
Bir başlık açılırken amaç, altının doldurulmasıdır. Bu başlığın altı, yanıt yazmadan, soru ile devam edilerek nasıl doldurulur?
Doldurulur: Ancak bu yanıtların her biri yeni bir entry olur diye düşünüyorum.

(bkz: #1386828)
(bkz: answer these questions)
bir sözlük kuralının ihlalidir.

başlık:dünyanın en uzun nehri neresidir

entry1-cevabı kızılırmak olan soru .doğru
entry2-kızılırmak. yanlış
ziyadesiyle tehlikelidir. gerekli tanımı yaptıktan sonra, gayet usturuplu şekilde yapılmalıdır. yapılmazsa, sayfanın sağ üstünde, "çaylaksınız. sözlük formatı" falan yazar.
sözlük konseptinden bir nebze anlamayan yazarların işidir.

-sen olsan kendini sever miydin?
-valla severdim.
çaylak olma sebebini anlama sebebi diyerekten mevzuyu derin anlamlara gark etme çabasında bulunma faaliyeti.
urfa da oxford olsa ne olurdu sorusuna bir hışımla cevap vermektir.
bu kural artık geçerli değil de benim mi haberim yok? yoksa yazarların bu kuraldan mı haberi yok?. ne kadar çok soru başlığa cevap entry giriliyor bu sözlükte.
gece 12'den sonra yazarların fantazi takıldığını, moderasyonunda buna cevaz verip müsamaha gösterdiğinin kanıtıdır bu aybalam.
cevabın, ilgili başlığa taşınmasına ya da silinmesine neden olması gereken entry girme şeklidir.
sözlük yazarlarının sıkça düştüğü hatalardandır. söz konusu soru başlık görüldüğünde, bazı yazarlar tarafından ilk başta kendi içinde cevap verildikten sonra, düşünülen cevabın, soru başlığın cevabıymış gibi sözlüğe yazılmasıdır. sözlüğü bir foruma çevirebilir. yazarların yapmaması gerekenlerdendir. bir interaktif sözlük ve blog arasındaki en büyük farktır.
muhtemel entry silinme sebebidir.
"bardan kaldırılan, bilmemne yapılan kızla evlenilir mi?" ve bu gibi başlıklara, afedersin, cevap verilir. yapmasınlar böyle. *