bugün

biliyorum, biliyorum... bu insanın erkek olanı sizi hiç mi hiç ilgilendirmiyor. başlık "son pirinç tanelerini eliyle çatala iten kız" olmalıydı. ama o kadar seksist değilim kusura bakmayın.

konuya dönersek:

pilavı kaşık yerine çatalla yediği için,
ellerini tüm pilav için değil de sadece sona kalan pirinçler için kullandığı için görgü kurallarından az da olsa nasibini almış insandır. yoksa kürek tadında pilavı kaşıklayan insanların da var olduğunu biliyoruz. ya da hintliler...

beklenmeyen edit: (#13330711)
bıçakla desteklenirse eli kullanmaya gerek kalmayacaktır. böylelikçe görgü kurallarının tamamından nasip alınmış olur.
ha derseniz ki bıcak ne arar türkiyedeki yemek masalarında işte o zaman yorum yapamam elinizi kullanın.
ezip, belli bir alanda toplayıp alma taktiğini bilmeyen insan(erkek/kız)dır.
yediği yemeğe saygı duyan insandır.
çatal ve bıçak kullanarak yemek yemenin anlamını ve nedenini anlamayan insan. bıçak yoksa ekmekle denersin değil mi? görgüyede gerek yok biraz aklı işlevselleştirmek sorunu çözecek.
bende kaşıkla yiyenlerdenim ve böyle çok mutluyum... cumhurbaşkanlığı resepsiyonuna katıldığım güne kadarda vazgeçmem bu sevdiğim alışkanlıktan herhalde.

kuru pilava kaşıkla girişmenin orgazmını hangi çatal yaşatabilir insana.
kaşıkla yiyen ve görgü kurallarından nasibini almamış(!) bi adamın pek skine takmıyacağı şeylerdir bunlar. ulan utanmasanız çorbayıda çatalla yedireceksiniz be!!
doymamıştır, hala açtır.
tabağı sıyırmanın sünnet olduğunu bilen mümindir.
olsa olsa çocuktur.
belki yemek yeme kurallarindan yoksun bir insandir.
yani sira da yemis oldugu pilavin bir pirinc tanesini bile israf etmiyecek kadar duyarlidir.

hayatimizda var olan seylerin bizler icin belki pek ciddiye alinmamasi ve buna istinaden 1 tane pirinci bile bulamiyacak kadar yoksul olan insanlarinda var oldugunu bilmek gerekmektedir.
4 yaşındaki oğlum doruktur. küçücük elleriyle çok sevdiği pilavın son tanelerini, büyük bir dikkatle iteklemesini izlemek bile o sofradan mutluluk içinde kalkmamıza vesiledir.
çin restoranında çubuklarla ne bok yiyeceğini merak ettiğim insandır.
pilavdır o pilav. *
Çatalla kaşığa itmek varken neden eliyle çatala itiyor diye düşündüren insandır.
çatalın tersiyle pirincin üzerine bastırdığında çatala gelebileceğini bilmeyen yada bunu denememiş insandır. teknik gerektirir.
çatallayarak yiyor demektir.
(bkz: bu da böyle bir anımdır temalı entry)

sevgili sozluk, yaklasik bir haftadir (an itibariyle 6 gun 18 saat olmus) sirin mi sirin, zeki mi zeki, kulturlu mu kulturu bir hanim kizimizla "takiliyorum". ikimiz de birlikte zaman gecirmekten zevk aliyoruz. bitmeyen sohbetler, iltifatlar, ne kadar sansli oldugumuza deginen saskinlik ifadeleri, opusup koklasmalar...

bilen bilir, ispanyol kizlarina pek isinamadim. gecen bes yilda romantizmin ortalamanin ustune ciktigi iliskim bir elin parmaklarini gecmez ispanyol kizlarimizla. ama bu oyle degildi iste. kaliforniya'nin bagrindan kopmus, trendy, şık, kulturlu ve guzel bir kiz. ustelik diger durumlarda oldugu gibi ispanyolca'yi ogrenen degil de ogreten konumda oldugum icin egom da tavan yapmis durumda.

her neyse, turk misafirperverligi ile kendisinin filipin mutfagina olan ilgisi uzerine romantik bir aksam yemegi hazirlayayim dedim. mum isigi, sarap, hafif muzik her sey super... ama ben pilav yapmistim. (merak edenler icin: filipin mutfagina yakin olani en acilisindan pul biberine bogulmus tavuk sote ve karidesli salata. yoksa biz turklerden baska kimse tavuk suyuna pilava tapmiyor)

o aci sonu goruyorsunuz degil mi?

yemegin basinda benden kasik istedi. benden? kasik? pilav icin? hayir diyemedim. barbi gibi kiz, ertesi gun hangi koleksiyon hangi muzede onu tartisiyoruz, benden pilav icin kasik istedi!!!111!! sonunda ise, en pembe yanaklarimizla muhabbet ederken o hareketi gordum. pembe-beyaz french style ojeli tirnaklarina degdirmeden tabaktaki son kalan 7 pirinc tanesini kasigina itti. ben bu sirada pirincleri sayiyormusum, duydun mu beni diye uyandirdi... sanirim beynimden vurulmusa dondum demek yeterli olmaz. daha uc-bes gun once boyle bir baslik acmisken, boylesine bir "dumur" yasamak hayattan soguttu "o an icin". sonrasini tabi ki burada yazmayacagim.

sozun ozu: son pirinc tanelerini eliyle catala, kasiga iten insan candir. seviniz.
7 milar dünya nüfusu insanının her biri tabağında sadece 1 pirinç tanesi bıraksa bile çıkacak rakamın ne kadar büyük israf olacağının göstergesidir.
Bıçak kullanın bıçak.
müsrif olmayan kimsedir. aynı şekilde çorbanın ve bilmum diğer yemklerin de dibini sıyırır. ekmek ziyan etmez.
güncel Önemli Başlıklar