bugün

1993 tarafından black edwards'ın çektiği son pink panther filmidir.
----spoiler-----
Pink panther filmlerinin klasiği başlangıç jeneriği çekilen filmlerin en ama en iğrenci.Pink panther bir orkestrada(gerçek insanlı)geziyor bıyıksız bir dedektif(roberto benigni)var.
Filmde jaques gambrelli'nin babası jaques kuluzo.Babasına hiçbir yeri benzemiyor.Black edwards benigni'yi koymuş iyi halt etmiş.Filmdeki bir diyalog çok sinir bozucu.Şimdi filme göre jak kuluso'nun çocuğu karanlıkta bir çığlık filminde çok hoşlandığı maria gambrelli'nin oğlu.Ama filmde bu hadise nasıl olmuş oluşmuş senaryo yazarı ki oda black edwards anlatmıyor.Filmin ilk 45 dk. maria gambrelli,charles dreyfus ile neredeyse kanka oluyor ve şöle bir diyalog geçiyor.
dreyfus:sen merak etme kuluzo çok salak biriydi.
gambrelli:evet öylede ben oğlum için endişeleniyorum.

değerlendirme:
Açıkcası black edwards filmde hem rahmetli peter sellers'ın efsanesini,hem bizzat kendisini,hemde kuluzo karakterinin içine ediyor.Roberto benigni'yi sellers'ın oğlu yaparak ne kadar ezikçe bir seçim yaptığını kanıtlıyor.(ki benigni filme çaba katmak için yırtındı.)2 üstteki diyalogla yıllarca sayesinde ekmek yediği kuluzo tipini aşağılıyor.
3:Kato ve dreyfus'un yaşlı halini göstererek efsaneyi izlemiş insanın moralini çökertiyor.

not:film başlı başına bir rezaletti.Benim tavsiyem biraz peter sellers ve pink panther serisini seviyorsanız izlemeyin.Black edwards 20 yıllık efsaneyi bitiriyor.Steve martin'li film bile daha güzel...