bugün

solcu olmayan kimselerin asla anlayamayacağı bir konu...

ota boka muhalefet, tamam da, bunun nesine muhalefet ediyorsunuz arkadaş ya?.. açlıktan kırılan insanlara, tüm dünyanın yaptığı yardımların neredeyse yarısını tek başına türkiye yapmış... sizi rahatsız eden ne burada?
(bkz: 18 nisan 2009)

taa ne zamandan demişiz. bu kansızlar binemeyecekleri eşşeğin önüne ot sürmezler.
(bkz: türkler açken pis zencilere yardım yapılıyor/#12846480)
solunu molunu bilemem. zaten en baştan siz biz diye ayıran bi insana oturup da taraf tutmadığımı söylemem. bi ülkede iç savaş çıktı çıkacak, her gün onlarca can gidiyor. kaldı ki kendi ülkende açlık almış başını gidiyor. nedir bu yardım sevdası? önce kendine, kendi sorununa eğil. bi iyileştir, bi su serp halkının gönlüne. deniz feneri'ni de gördük, biz yardımları çok gördük yoksa derdim davam "somali'ye niye yapıyorsunuz yardımı" değil.
somali'deki açlığın nedeninin kapitalist sistemin bizzatihi kendisi olduğundan doğru düşünen solculardur.
bir solcu, yardım kampanyalarıyla somali'deki açlığın bitmeyeceğini bilecek bilince sahiptir.
hatta şöyle denilebilir; yardım kampanyaları kapitalist sistemin devamlılığını sağlar ve gerçeği görmemizi engeller.
zeka özürlü kesimdir.

işte o tayfa ve o yazarlar, çok bozuluyorlar koyalım da düzelsin, ehe. şaka bir yana bu tayfa iyice artmış, solak avına çıkmak iyi gelir.
olayın bir demogojik boyutu vardır: türkiye'de insanlar açlıktan ölürken, somali'ye yardım mı olurmuş?

yani, türkiye'nin somali'den daha kötü durumda olduğuna inanmamız mı gerekiyor?

kızmayın ama, fikrinizi, ideolojinizi şöyle koyalım; siz insan olamazsınız.
-devlet türkiyedeki açlığı çözdü mü?
-neden somali neden filistin neden hep müslüman ülkeler?
-yardım neden bu kadar şova dönüştürüldü? her an tvlerde her an gazetelerde boy boy pozlar neden?
-uygur türkleri konusunda bir gün bir şey yapılacak mı?
-kayıp trilyon davasını unutmadık deniz feneri de hala sürüyor bu yardımların tam olarak gittiği malum mu?
-tam olarak yapılan yardımların ve toplanan paraların şeceresi var mı?
-türkiye bir iç savaşın eşiğindeyken türkiye başbakanı bir gazeteci ordusu ile birlikte neden somalide?
-somaliye neden birleşik arap emirlikleri yardım etmiyor? çöle adlarını yazdıracak kadar bol paraları var.
-somaliye yapılan yardım somaliyi ne kadar ayakta tutacak? çözüm mü kızılay kutuları? temelli çözüm deneyecek mi türkiye yoksa arada bir şov amaçlı mı gidecek?
-somali dışında afrikada kuraklık çeken başka ülkeler yok mu? genel sorunları emperyalizm sömürüsüne bağlı olan bu ülkelerde yerel madenlerin işlenip ülkelerin ayakta kalması gibi temelli bir çözüm için türkiye gerekli adımları atacak mı?
-başbakan bu işne ne kadar yardım yaptı? daha doğrusu tüm akp kadroları ne kadar yardım yaptı?
somali en kurak yıllarından birini geçirdiği için yardım ediliyor. öyle her sene açlıktan kırılıyolar da biz sadece ramazanda insafa geliyor değiliz. ayrıca ben türkiye'de solcuyum diye geçinen çoğu insan gibi bunların da solcu olduğuna inanmıyorum. lakin gerçek solcu dediğimiz güzel insanlar ırk-renk ayrımı yapmaz.
somali'ye yardım adı altında, afrika ve ortadoğu ülkeleri halkları nezdinde prestij kazanmak amacıyla yapılan, samimiyetsiz ve reklam amaçlı sözde yardımların içyüzünü görüp, buna bozulan kişilerdir. müslüman olmayan bir ülkedeki insani felaketlerde gerçek yüzlerini gösteren yandaş tayfasının ikiyüzlülüğüne de çok bozulurlar. (bkz: iane siyaseti)
utanmasalar somali de insanların ölmelerinden haz duyduğumuzu da söyleyecekler. tabii senelerdir zenginlikleri sömürülen afrika topraklarından somali şimdi kıtlıkla karşı karşıya. neden peki? emperyalist- kapitalist tekeller yüzünden. biz ne diyoruz? kapitalizm tarihe karışsın, devlet herkese baksın, kimse aç kalmasın.
türkiye'de kriz varmış da açlık varmış da yardımla somali kurtulmazmış da çok akıllı olduklarındanmış da cartmış curtmuş da..

size ne ulan!!

verdiğim para sizin cebinizden mi çıkıyor da? sizin boğazınıza girecek lokmadan mı kısıyorum da?
kendin bir şey yapmıyorsun bari yapana da bok atıp durma. kes sesini otur.
ayrıca daha nazik bir ifadeyle "bu deniz yıldızı için fark etti ama" hikayesini hatırlatırım. aramaya inanın.
hayvanoğlu hayvanların insanlık dersi vermeye çalışmaları da enteresan. açlıktan kırılanların acısından bile hırsızlık yapıp yakalanınca da ona buna insanlık gulu gulusu yapmak nasıl bir şeref yoksunluğudur acep?

derece açısından yani...
- koyun sürüsüüüü. bu sol varya . akp ninsomaliye yardıma re rö re . sonra kaf sin kaf.
+ hangi solcu bu ?
- sus bre zındık koyun. önüne atılanı yesene . begenmediysen karpuz kabugu koyayım. mevsimidir.
muhtemelen ajda pekkan, nihat doğan, sertap erener vs. dünya barışına ne gibi katkıları olmuş belli olmayan, sponsorsuz götlerini oynatmıyan festival sanatçılarının ayaklarının tozu ile somali' li kadınlar ile neden dans edip şarkı söylediklerini de anlamıyan tayfadır.
şöyle ki oraya yardım etmekte bir sıkıntı yoktur. amma velakin o yardımlar elbet birgün kesilecektir sonuçta aynı duruma dönecektir. neden tabanda ki sorunu çözmeden üstüne kum atasın ki. kum atmak kolay gelir çünkü. emperyalizmin kök saldığı bir yeri ancak emperyalizme karşı gelerek orayı rahat bir nefes aldırabilirsiniz. bütün sorun budur.
sol tayfa değildir. genelleme yapmamak gerekir. sol görüşlü olan bazı insanlar bozulmuş olabilir. tamamen sol tayfayı kapsamaz bu.
o kadar duyarlıyızdır ki sokakta allah rızası için ekmek diyene tekme atarız. komşusu ne haldedir bi ihtiyacı var mıdır 30 sene karşılıklı otursak bi kere sormayız. ama cep telefonu cıkarıp bi msj atıp vicdan rahatlatmayı cok iyi biliriz. kolaydır çünkü. ben attım olm yardımseverim ben. bırakalım bu şovu, yüzeyselliği, sığlığı. çevrene ne kadar yardım ediyosun ki neden bahsediyosun. ama bu demek olmuyor ki oraya yardım etmeyelim. orada yaşananlar herkesi derinden üzüyor. demek istediğim yardım şovla yapılmaz. * * madem yardım etmek istiyoruz insanlara, o zaman bu hareket bi msj atmakla sınırlı kalmasın. ne kadar duyarlıyız, ne kadar cevremize iyilik yapıyoruz bi görelim. ayrıca bozulan bi sol kesim falan yok yardımlara. bu sizin yaratmaya calıştığınız hayali bi kesim.

bu isimler de oraya niye gitti anlamış değilim. anca türk halkının dikkatini cekebilirler ki gerek yok. her yerde reklamlar var zaten. daha uluslararası ise rte'nin gitmesi yeterlidir. ellerini cebine atıp bi kuruş yardım edecekler mi orasınıda bilemem.
haklıdır tamamen solu kapsamaz bu.. o kendine solcu diyen arkadaş güvenmiyorsa hükümetin devletin yaptığı yardım kampanyalarına kursun bir yardım kampanyası kendi tayfalarıyla! gerçekten solcuysa başka ülkeler aracılığıyla da yapabilir yardımını... solculuk oynamakla olunmaz solcu!
adam iki gündür lokma yemedim, diyor bizimkilerden yılları alacak çözümler geliyor.
türkiye'deki birtakım kişilerin sol anlayışının gereği budur. bir hayır yapma, yapanlara da mani ol. bir şekilde.
hayatımda gördüğüm en vicdansız insanların oluşturduğu grup. türkler varken somalili pis zencilerden bizeneymiş. sen hayatın da bir bardak suya muhtaç olab biri gördün mü bu ülkede? nasıl bu kadar aşağılık bir yaratıa dönüşebildiniz? kemalizm sizi nasıl bu kadar ırkçı ve vicdanzsız yapabildi?