bugün

aşkın insana herşeyi yaptırabileceğini gösteren durum. hiç fikir sahibi olmadığınız konularda sırf muhabbet edebilmek için, kitaplardan ansiklopedilerden devrim, komünizm, che gibi konular araştırılır. kızla muhabbete girmeye çalışılır. kesinlikle marka giysiler giyilmez, dolap açılır en eski, üstünde markası olmayan giysilier giyilir, arkadaştan bulunursa bir yeşil parka alınır veya olmadı yeşil bir mont. işlek bir caddede, elinde üye olduğu derneğin gazetelerini, dergilerini satmaya çalışırken orda durulup kızın etrafı kollanır, sataşan veya laf atan olursa diye. cepte para vardır gel şu lokantada yiyelim denmek istenir ama onun tabiriyle burjuvaların gittiği bir yerdir, teklif dahi edilemez. içinde ilk defa gördüğünüz adamların, hep kırmızı fonlu posterleri olan bir yere gidilir. içerdeki herkes sanki bir eylem veya mitingden gelmiş gibidir. değişik bir müzik çalar, pek aşina olmadığınız türden. kız "burayı beğendin mi" diye sorar. çaresiz evet denir, cehenneme bile gidilse cevap değişmeyecektir. çaylar içilir yanında az kaşarlı bir tost. soğuktan kızarmış elleri tutulmaya çalışılır ama kız pek yüz vermez. içinden "ulan başka birine yazsam, şimdiye çoktan kız her türlü kıvama gelmişti" denilir. ama aşık olunmuştur, yapacak birşey yoktur. normal bir kızın idealindeki erkek nasıl david beckham veya brad pitt ise bununki de che ve deniz gezmiş'dir. içten kesin ben bunla evlenirim denilir. artık her miting veya gösteri zamanı, polisten göte cop yeme pahasına, kıza eşlik edilir, gerekirse bağırılır.
(bkz: ideolojik aşk cümleleri)
devrime aşık olmuş birisinin gözü kimseyi görmediği için hiç de şansı olmayan kişidir.
yumurta kokan arkadaşlarla paylaşılan
kahverengi sıralarda
solculuk oynamaya başladık
ben doktor oluyordum sen hemşire
geri kalanlar kontrgerilla..
ideolojik düşüncesine aşık olunacak kızlardır. zaten ideolojisi düzgünse, diğer düşünceleri de düzgün olması muhtemeldir.