bugün

bende aşırı solcu ailede büyüdüm.
Milli bayramlarda nutuk hatim etmektir.
görsel
anadolu çomarı bir ailede büyümekden çok daha iyidir.
izmirli olarak büyüdüğüm ailedir. iyi ki dediğimdir.

Yine çomarlar gelmiş.
güzeldir. karar alırken sana da soran ebeveynlerin, evde bol bol kitap, mizah dergisi oluyor. eğer ideolojilerini empoze etmeyen, sizi seçimlerinizde özgür bırakan bir aileyse kitapları seviyor ve mutlaka iyi bir okuyucu, bunun sonucunda sorgulayan bir birey oluyorsunuz.
Sağduyulu, duyarlı, bana değmeyen yılan bin yaşasın mantığından tiksinen, haksızlık karşısında zıvanadan çıkan, üç maymunu oynamadan yaşamayı ilke edinmiş insan olmaktır.
Haa çoğunlukla okuma alışkanlıkları da vardır. Sanatı da, sanatçıyı da baş tacı ederler.
Ee daha ne olsun?!
okumayı sevmek demektir.

bir dünya mal ın içinde acı içinde yaşamaktır.
aslında solcu bir ailede büyümek türkiye de normal insan değerlerinde büyümektir kısaca normal olmaktır.

bu ülkede sağcı bir ailede büyümek aslında ver çoşkuyudur..
çomar muhafazakar bir ailede büyümekten iyidir.
(bkz: siz birbirini siken insanlarsınız)
59'lu anne babayla oturup gerçek devrimi konuşabilmektir. dev-lis'in kurucularından olan babanı göğsünü gere gere tanıtmaktır.
sanatı, sanatçıyı sevmek ve saygı göstermektir.
kitaplarının içinde boğulmaktır.
soru sormaktan korkmamak, fikirlerini savunmaktan korkmamaktır.
toplumun dayattığı gibi değil de içinden geldiği gibi olabilmektir.
gururlu ve onurlu yaşamaktır.
"Solcu" olduğunuz anlamına gelmez. Hele ki türkiye de.

Önce aileye bakacaksın sol diye tabir edilen görüşün neresindeler? Ne kadar o görüşü benimsemişler? Ve bunu ne kadar hayatlarına aksettirmişler. Kitap okumakla solcu olunuyorsa ve ya sorgulamakla o zaman alayımız solcuyuz. Aileye bakıyorsun emperyalizmin kucağında hop hop hopluyor ama sorsan solcu. Yemeğin en kapitalistini yer bankanın en müdavim müşterisidir ama sorsan "solcu". Neden kitap okuyor dorguluyor düşünüyor çünkü.

işte ülkedeki solcu anlayışı bu kadar saçma.

Küfür ettiğin sisteme empoze olup sistemin kaymağını yerken iyisin ama.
Emek, hak, hukuk ve özgürlük gibi kavramlarla cok kücük yasta karsilasmaktir ve bu kavramlarin degerlerini önceden bilmektir. En baslicasi ise sinif bilincine sahip olarak büyümektir. Kimseye boyun egmeden, muhtac olmadan yasamasini ögrenmektir.
okuma, yazma ve sorgulamayi ögrenerek büyümektir.
fikriniz sorulir bu tür ailelerde. Birey oldugunuzu bilirsiniz. Kisiliginiz ve karakteriniz oturur. Verdiginiz sözün tutulmasi ögretilir. Okursunuz, aile icerisinde okudugunuz kitabi tartisirsiniz. Hem okudugunuzu anlama yetenegini kazanirsiniz hem de kavga gürültü etmeden tartisma kültürünüzü gelistirirsiniz.
insanligi ögrenirsiniz. Cevrenizdeki insanlara, dogaya saygi duymayi ögrenirsiniz. Yeri geldiginde de disinizi göstermesini bilirsiniz. Bu tür aileler sizi illaki solcu olun diye bu sekikde yetistirmez. Kendi ayaklarinizda durun, ailenin yasli fertleri göc ettiginde onlarsiz da yasamasini bilin. Kendi degerinizi ucuza satmayin diye böyle yetistirirler.
başıma geldiğine çok sevindiğim hadise.
başıma geldiğine sevindim tabi de iş bulamıyoruz amk tüm kamu kurumlarından elendim la babam yüzüne.
terör sempatizanı bir ailede ve illegal örgütlerin yapılandığı bir mahallede büyümediğiniz takdirde, islami yaşam tarzına mensup bir ailede büyümekten her türlü yeğ olan durum.
içinde bulunduğum durum.
Ailem solcu; ben solcu sağcı vs. değil atatürkçüyüm ve daha milliyetçiyim. Durum ve olayları aşırılıktan/radikallikten uzak, objektif bir şekilde yorumlamaya çalışanlardanım.
Ailem beni illaki solcu olmaya zorlamadı elbette, "neye inanırsan inan savunursan savun ama kendine sakla, dışa empoze etmeye fikir değiştirmeye çalışma." Dediler.
Milletvekili seçimlerinde ailem chp dedi, ben iyi parti.
Ailem seküler, ben de. Babam kendisini müslüman olarak görüyor, ben müslüman da değilim, (zira herhangi bir dine mensup değilim, inancım var.)
Bir de şöyle bir durum var ki tutucu/muhafazakar aileden solcu veya seküler birey yetişebiliyor, fakat seküler aileden tutucu muhafazakar birey yetişmez.
Benim babam solcuydu, adam harbi ecevit hastasıydı. Tabi babamın zamanındaki sol ile şimdiki sol aynı değil. Ben ise Türkçüyüm. Bugüne kadar babamla pek sorun yaşamadım. Hatta çoğu yerde kafalarımız uyuşuyor..

Eski solcular kral adamlardır. Şimdikiler fasa fiso.
Namaz yok,oruç yok,zikir yok,helal haram kavramı yok, mahrem namahrem yok. Öküz ahırından farkı yok.
Süperdir.
O öküz ağırı sizin toplandığınız dergahlardır bilen bilir.
Allah ve islam düşmanı olmayı da beraberinde getirir.
Sadece müslümanlara biraz hoşgörülü davranın bu da yeter bize.
Öküz ahırından farkı yok diyen babası belirsiz muta çocuklarıda ektedir buyrun bakın öküz ahırı nerelerdir kimlerin olduğu yerlerdir kendiniz karar verin:

https://www.youtube.com/watch?v=Uad0JHOdZ0g
...Hoşgeldin özgür.
...deniz, abine yardım et.
Namus kavramını unut.