bugün

https://youtu.be/kE1n4NJgJ-4

Kesinlikle herkesin izlemesini istediğim; tom walker adlı sunucunun sol'un kaybetme sebeplerini hararetli bir şekilde anlattığı video. Tom walker burada dünyadaki sol'un sorunlarından bahsetmiş ancak burada bizim de almamız gereken önemli bir ders var.

Orada diyor ki, artık aynı görüşten olmayanları yaftalamayı bırakın. insanları dinleyin, yanlış olanın ne olduğunu anlatın, doğru olanı anlatın.

Burada da her yerde olduğu gibi insanları direkt çomar, koyun olarak yaftalayan insanlara sözüm. işte bunu yaptığınız, yaptığımız için insanlar artık dinlemiyor ve bir ders vermek istiyorlar. Hakaret etmeyle kimin görüşü değişmiş diyor tom walker. Gerçekten de, kimin?

Bir şeyler değişsin istiyorsak bunu birilerini yaftalayarak, aşağılayarak yapamayız.

Ben kendimi solcu ya da sağcı olarak nitelemiyorum. Koyun vs. şeklinde bazen ben de sinirlendikçe söyledim. Ama bu yanlış.

Eğer yeni anayasa da referandumdan geçmesin istiyorsak, istiyorsanız bunun için insanları aşağılamak yerine neden yanlış olduğunu anlatmalıyız. Geçsin isteyenler de tabi neden geçmesi gerektiğini insanlara sen hayır diyorsan, vatan hainisin demeden anlatmalılar.
cenabettir efendim , gusül alsa belki kazanma ihtimali kazanabilir.
Bunu profesörlere , yorumculara yada bu işte profesyonel olan insanlara sormak gerek diye düşünüyorum.
Sol olmadığı için.
çünkü vatan, millet, din üzerinden siyaset bu topraklarda hep kabul görmüştür. aklın, sağduyunun, bilimin, sanatın, adaletin, hukukun önemli olmadığı toplumlarda ise tercihler bizdeki gibi olur.
sağ salak olunca sol da yanında yanıyor napsın. (bkz: kurunun yanında yaş yanması)
Lideri olmadığı için.
Adam vidyoda yirtiniyor. Bi bok bildigi yok. Kim ki o?

Solun kaybetmesinin en saglam sebebi "teorisyen sorunu"dur. sol dedigimiz.. yani sosyalizm yani bi anlamda komunizm.marksizm falan..

marks dan sonra Marks'in öngöremedigi o kadar cok şey toplumu ablukaya aldıki; teknoloji, yeni iş alanlari, küresel ve fakat, birbirine entegre olmus kurumsal yapilanmalar vs. Yani butun dunya sosyalizm in tehlike oldugu yonunde bir anlayişla savunma mekanizmasi oluşturmuş durumda. Dunyadaki sicak paranin %80ine sahip zengin milyarderler sosyalizmi istemiyor fakat yeri geliginde sosyalizmi kullanabilir.

Sosyalizm kullanilabiliyorsa bile bu teorisyen sorunu oldugunu tanitlar.
Cunku bu sapmalari ve bolunmeleri kendiyle getiriyor.

Bugun turkiyede gercek anlamda sinif bilinci alabilmis kac bin kisi sayabilirsiniz?
evet dünyada böyle
fakat
türkiye'de işler çok farklı:
1. sol 80'den sonra iyi bir şekilde siyasi alanda örgütlenemedi. shp'yi boş verin sonra chp'ye kaçtı o.
2. milliyetçiliğin görmezden gelinmesi. ülke olarak milliyetçiyiz ve sol kürtlere özerklik operasyonların durması gibi söylemleri ve hdp'ye yamanması kaybettirdi.
3. eleştirel bakışlarının aslında akplilerden bir farkının olmaması. bu konuda tom walker haklı.
4. insanların üşengeçliği. bu konuda da haklı.
5. fırsatların kaçırılması. benim bildiğim kadarıyla gezi de 17-25 aralıkta sağlam bir örgütlenme oluşturulamadı. sol partiler misyonlarını yerine getiremediler ve tabi muhalifler de.
6. isteklerin farklılığı. biri devrim yapmak, diğeri eski düzenin devamını savunuyor. bu da ihtilaflara neden oluyor.
7. ne istediğini bilmemek. eski türkiye'yi tekrar kurmak mı yoksa yeni bir ülke yaratmak mı istiyoruz? nasıl yapacağız? bunları bilmiyoruz.
8. akpnin yarattığı korku ortamı.
sene olmuş 2017 hala sağ sol diyen var. arkadaşlar sol moskova'da kalmadı neyin solu? evet.
chp ye solcu demiyorum, içindeki görüşü bozuk dar zihniyeti insanlara solcu diyorum ki. Solcu da vatanini milletini sever. suan piyasada chp sol gibi görünüyor ve başlıca kaybetme sebebi densizce laf olsun diye liderinin konuşması HDP yi savunması yanında olması, terörist cenazesine gitmesi. ve en büyük sebebi ise şudur benim gözümde "aleviler" in bir çoğu solcudur genelde asla ırkçılık ayrım yapmam ki bir Sünni olarak diyorum bunu, ne kadar bir sol partiyi zor durumda kaldığı için destekleye kalksam onlar benim destekledigim parti destek isteyince oy atmaz. menfaatcilerdir. Devrim devrim diye gezinip ne uğruna devrim yapacağını bilmeyen tiplerdir. sorsak özgürlük isterler özgür olduklarının farkında değiller başka ülkelere bakaraktan en özgür ülke bizim ulkemizdir. kıymet ve değer bilmezler, bugün için yaşayıp yarını dusunmezler.
Her boku kendilerinin bildiğini zannettikleri için.
Her şeyin en iyisini kendilerinin düşündüklerini zannettikleri için.
En çok beni dinleyeceksiniz ben ise sizi dinlemem kabullenmem tahammül etmem tavırları için.

Bakmayın öyle boyun eymiyoruz sorguluyoruz hakkımızı arıyoruz havalarına tahammülleri yok.

Ha ülkede zaten sol da yok. Solcuyum zannedenler var.
"ben solcu veya sağcı değilim ama çok çomar diyorsunuz hep ondan."

sözlük aynştaynı-2017

edüt: ilk entrydeki video liberal solun neden avrupa da ve abd de kaybettiği hakkında. aynı liberal sol akımlar, türkiye de siyasal islam ı destekledikten sonra siyasal islam tarafından yutuldular. tesadüf?
Lideri yok o yüzden.
sözleri kısmen doğru olan eleştiri sahibinin videosudur. hatta sözleri türk solu için de aynen geçerlidir.
video çok güzel. verdiği şu mesaj çok daha güzel:
susma korkusu, insanları bu hale getirdi.
(bkz: Gurbetçilerin ikiyüzlü olması)
Sol demoktratik bir görüş olmakla birlikte farklı grup ve ülkelerde farklı ideolojilere sahip olabilir. Ancak temek düşünce aydın insan yetiştirmek ileriye gitmektir. insanlar ise yeniliğe her zaman her devirde kapalı olup eskiyi yaşatmak istemişlerdir.
sosyalizm adı altında kürt milliyetçiliği yapan piçler yüzünden.
Düşünme eylemini henüz keşfedemedikleri için olur olmaz yerde "..böyle olsun istifa edeceğim .."goygoylarıyla gezdiğinden.