bugün

her insanın yapabilceği eylem. *
bugün rastladığım olaydır. belki de bana gereğinden fazla ilginç geldi bilmiyorum.
40-45 yaşları arasında bir abi. almış kuzusuna yanına geziyor sokaklarda. abi gidiyor bu kuzu da tin tin peşinden. arkasından meraklı çocuklar bakıyor. küçük bir kız ağlıyor."baba ne olur bizde alalım". 3-4 tane -apaçi diye tabir edebileceğimiz- genç bağrıyor. "dayııı helal olsun, millet köpek gezdirir sen kuzu gezdiriyorsun. alkışşş. (alkış efekti ve ıslık) sonra gittim abinin yanına.
-abi hayırdır. kurbana daha çok var. şimdiden alayım büyüteyim mi dedin?
+bu benim arkadaşım. eğittim ben bunu.
-hadi iyi akşamlar abi.
(bkz: recep ivedik 3)
bugün karşılaştığım hadisedir. tasması falan da yoktu. köpek gezdirenler gibi hakim olmaya çalışmaya gerek duymuyordu. hayvancağız kuzu kuzu yürüyordu dayının arkasında.
(bkz: şerefsizim benim aklıma gelmişti)
ulaaa, yine düşürdünüz aklıma.. ilk fırsatta ben de kendime bir kuzu alıyorum.
aynı kuzuyu gören başka sözlük yazarı dünyanın ne kadar küçük olduğunu hatırlatmıştır.
ayrıca kızları tavlamak için yeni yöntemdir. bütün kızlar abinin başına üşüşmüşlerdi.
-ayyy ne kadar tatlı yerim ben bunu.
(bkz: sokakta inek gezdirmek)
büyük ihtimalle babası "oğlum ben sana çobanlık yapma demiyorum hobi olarak yine yap" diyen bir çocuğun icraatı olaydır.
bayramlarda sık karşılaşılan durum.küçükken bayramda ev alınan kurbanlığı gezdirmemiz için verirlerdi bize.bizde deli gibi ot çayır arardık.onun gibi bişi heralde.
Akşama kuzu çevirme yapılacağına delalet edebilir.
aslında bence çok mantıklı bişeydir,yani dünyanın en melek hayvanı güvencirle yarışır tabi,alınabilir öpülebilir kışın yünü kesilip yorgan yastık yapılabilir...
yapılmak istenip içte kalanlardır.
(bkz: ukte)
kurban bayramına 9 gün kalmışken düşündüren eylemdir.