bugün

haklı bulduğum bir cümle.

fakat siyaset yüzünden en yakın arkadaşınla dostluğunu bitirmek kadar saçma bişi yok. sanki siyaset dostun? değer mi kalp kırmaya, değer mi can yakmaya, değer mi dostluk bitirmeye?
siyaset yaparken kendini kaybeden akılsızlar için bu böyle. ben biriyle siyaset tartışırken eğer böyle bı şey hissedersem çekiyorum kendimi siyaset yüzünden değer verdiğim biriyle aramı bozmam.
Yanlış önermedir.

Bir şeyin de holiganı olmayın be.
siyaset kirli iştir.
Siyah olan bir cisme bu cisim açık siyahtır yada koyu siyahtır diye fikir ayrılığına düşülüyorsa bu durum dostluğu bozmamalı. Siyah bir cisme hayır bu beyaz diyen biriyle arkadaşlığınızı bozun her zaman kırmızı çizgiler olmalı.
bozmaz. yani benim için.

dostluk gerek duygusal, gerek anısal, gerek de maneviyat açısından bir insanlık harikası iken, siyasi görüş basit bir fikirdir sadece. ve bu fikir karşıtlığı sizin dostluğunuzun bitmesine sebebiyet veriyorsa, sizin birbirinizle herhangi bir bağınız yoktur. aynı şey sevgili için de geçerli. daha geçen sevgilim tarafından saçma sapan muameleler gördüm basit ve boktan bir siyasi görüş için.

hadi yine de bu sebeple bağlarınız bozulmuş olsun, sonuç olarak aynı coğrafyada hayat sürdürmeye devam etmeyecek misiniz? ayrıca siyaset ortak meselemiz olmalı, kutuplaşmış olmamalı. her ne olursa olsun insanlık bağı, boktan bir siyasi görüşle yıkılacak bir şey değildir. yıkılıyorsa da o bağ, bağ değildir.

akıllı olun! basit bir politik görüş için gerçekten değer verdiğiniz insana bu muameleyi göstermeyin.
Birbirinize saygili davranırsanız birşey olmaz. Yine de dostlarınızla siyaset konuşmamak en doğrusudur.