1. 1.
  80'lerin sonlarıydı. henüz daha ne gri önlükler, ne de havalı okul formaları çıkmıştı piyasaya. tam da tonton insan turgut özal'ın cumhurbaşkanı seçildiği yıldı. o hükümet sarayına yollandı, öğrencilerde okula. o zamanlarda çocuklara siyah önlükler giyilirdi, kara tahta kadar siyah önlükler. inadına siyah, sanki üzerlerine tebeşir tozu daha fazla bulaşabilsin diye, okul bahçesinde oynanan topun lekesi önlükte kalabilsin, sıranın tozunu silebilsin diye. 1-2 yıl sonra gri renkli okul önlükleri çıktı, kara tahtalarda değişip, yerlerine plastikleri kondu. o devri görebilenler, siyah önlük giyip, kara tahtada ders işleme şansını yakalayanların aklından silinmedi o yıllar.
  ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  artık bir nostalji malzemesidir. oturup susam sokağı izlediğimiz, haftasonu sabahları heyecanla saatin 10 olup cumartesiden cumartesiye nin başlamasını beklediğimiz yıllardı. sonra ilkokul çocukları için kılık kıyafet devrimi yapıldı ve mavi önlüklere terfi ettik. yanlış hatırlamıyorsam son iki sene böyle gittim okula. en çok ta siyah önlük beyaz yakaya hep "sen beşiktaşlımısın" komikliği yapmaya çalışan çocukları göt ettiğime sevinmiştim. *
  ... amiga1200
 3. 3.
  mussoloni italyasından kopyalanarak eğitim öğretim siztemimize iliştirilmiş. iç karartıcı, 5 yıl boyunca giydiğim iğrenç kıyafet.
  ... dr mervan
 4. 4.
  yakadan etek ucuna kadar beyaz beyaz ayran, uhu, tebesir lekesi olan onluktur.
  ... tiremisu
 5. 5.
  çocuğun hergün içinin kan ağlayarak okula gitmesini ve bu sebepten yas halinde olduğunu yetkililerin de bilmesi sebebiyle yapılmış bir uygulama idi.
  ... deepphysics
 6. 6.
  hatırlarım, bizler yepisyeni mavi önlüklerimizi giyerdik, bembeyaz yepisyeni yakalarımız, yepisyeni gri ütülü pantolonlarımız. bir de siyah önlük giyen arkadaşlarımız vardı. onlar büyük sınıflardan almışlardı o önlükleri üzerlerine uyduğunca. o zamanlar bek skmzde değildi ama şimdi düşününce... hüzünlendim be.. geçmiş olduğundan mıdır nedir, öyle işte.

  (bkz: sevgili sözlük)*
  ... gore gori chapa tipa rota hey
 7. 7.
  mavi önlük her zaman itici gelmiştir kız öğrencilerin bi coğuna.. siyah önlük daha cazip daha dikkat cekicidir beyaz yakayla olan o güzel uyumu kacınılmazdır efendim.. her ne kadar dönemimde siyah önlük bulunmasada arar arar sonunda koyu mavinin siyaha calan tonunu bulurdum.. tebeşir tozundan bazı yerleri bembeyaz olsada severdik be..
  ... vennus
 8. 8.
  zamanında mavi önlükten daha çok benimsenmiştir. maviye geçişte pek de hoşlaşmamışızdır.
  1 ... calyx
 9. 9.
  yaz sıcağında pişiren önlüklerdi. kolalı yakayı da taktı mı insan hakim zannederdi kendini. *
  ... t bag