bugün

bu yuzden hayatta çok şey kaybeden insanlardır.
ama can çıkar huy çıkmaz bunlarıda böyle kabul etmek gerek...
Sakinleştiğinde yaptıklarına çok pişman olacak insandır.
her kavgadan sonra bahanesi hazırdır. "ne yapayım ben sinirliyken ne söylediğimi biliyor muyum " diyen insandır.
(bkz: boğa burcu insanı)

(bkz: marskedisi)

(bkz: ben)
damina bile korum.
yüksek ihtimal karşısındaki kişinin duygularını önemsemeyecek kadar yüksek mertebede incinmiş ve bu durumdan kurtulamamış, kimseyi umursamadan yorumlarını patlatan insanlardır.
daha sonra çok pişman olan insandır.
öfke kontrolü olmayan insandır.
aslan burcudur.
yaptıklarını sonradan gözünün önünden geçirdiğinde kendisini psikopat gibi hisseden ve kendi kendinden utanan insandır.

(bkz: ben)
o zamana kadar sinirini içinde biriktirmiş, her şeyi sineye çekmiş, çok sabırlı olması muhtemel insandır. fakat bu kadar sabır da bir yere kadar demiş, en sonunda bir yerde patlamıştır, çok kırıcı olmasının sebebi ufak ufak şeylerin içinde birikmesi ve bunlara duyduğu öfkeyi zamanında dışa vuramamış olmasıdır.
sakinleştikten sonra söyledikleri bir bir aklına çivi misali çakılan, kırdığı kişiye kendini affettirmek için ağzıyla kuş tutsa ona yaranamayacak insandır.
her kelimesi bir kaç tondur, kaldır kaldırabilirsen. bir de bunların kırıcılığı alışkanlık haline getirenleri vardır ki, uzak olsunlar bari.
deli damarı derler karadenizde. bende epeyce bir var bu damardan. delleniyorum aga durduramıyorlar. *
lügatı açtığında beşiktekinden mezardakine kadar saydıran, kendi zararına olduğunu bilse de, istese de sonunu düşünemeyen insandır. bu yüzden de zor bir askerlik yapmıştır. ağız, göz şeklinde kırıcı davranmış ve davranılmış kişidir.
babamdır. işin garip tarafı, bağırıp çağırdıktan 5 dakika sonra, hiç birşey olmamış gibi davranmaya devam eder. zordur sabretmek.
ev arkadaşım. ne kapı bırakıyo, ne cam bırakıyo ne çerçeve bırakıyo. kırılmadık eşya bırakmadı hayvan.
genelde ev ahalisine sinirli dışarda tabiri caizse pisi gibi olan insandır. bunların bazı şekilleri de vardir ki kendilerine idari amirlik sıfatı verilmiştir,sıfatı sonuna kadar kullanır sinirli ayağına personelin anasını ağlatırlar. kahrolsundurlar.
malasef bende bunlardan biriyimdir. öfkem saman alevi gibidir ama yandığı zaman çok yakar ortalığı. keşke değiştirebilsem tabi. ama can çıkar huy çıkmazmış.

edt: eksile tabi nabıcan böyle adamı.
agzından cıkanı duymayan insandır. hele ki sevgili kişisiyse bu durum cok daha vahimdir.
(bkz: sinirleniyor efendim durduramıyoruz)

sinirlendiğinde kırıcı olur ama zor sinirlenir. **
toplumda en sevilmeyen insan çeşidi.. antipati
doğal afetdir.
sinirlenince kalpler birbirinden uzaklasır. bu yüzden ciftlerin tartışma esnasında sarılmaları ve gözlerinin icine bakılması tavsiye edilir.
yiğitlik öfkelenince güç göstermek değil öfkelenince öfkesine sahip çıkmaktır.